Bude nás mať od apríla kto ošetriť? Ambulancie nemajú zmluvy s VšZP

NETKY.SK • 30 Marec 2022, 15:38 • 2 min
Bude nás mať od apríla kto ošetriť? Ambulancie nemajú zmluvy s VšZP

BRATISLAVA – Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa nedohodol so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti. Od 1. apríla tak budú lekári s poisťovňou v nezmluvnom vzťahu, pričom pacientom budú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť.

slovakia

left justify in out

Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) sa nedohodol so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti. Od 1. apríla tak budú lekári s poisťovňou v nezmluvnom vzťahu, pričom pacientom budú poskytovať len neodkladnú zdravotnú starostlivosť. Pre TASR to potvrdila výkonná riaditeľka ZAP Naďa Trenčanská Bedušová.

 

Ako uviedla, VšZP nepristúpila na požiadavky zväzu a odmietla tiež návrh o prijatí zmluvy na prechodné obdobie. ZAP podľa jej slov ponúkol štátnej zdravotnej poisťovni možnosť, že prijme jej podmienky a uzavrie zmluvu na mesiac, aby bola pre pacientov zabezpečená zdravotná starostlivosť, kým sa budú konať ďalšie rokovania. „Ponuku odmietli, tlačia nás do podpisu zmluvy do konca roka,“ doplnila Trenčanská Bedušová.

 

Naopak, lekári združení v Aliancii všeobecných lekárov Slovenska (AVLS), sa s VšZP na podmienkach financovania zdravotnej starostlivosti od 1. apríla dohodli.

 

„Dosiahli sme maximum možného aj vďaka rozumným kompromisom na oboch stranách. V slovenskom zdravotníctve stále reálne chýba vyše 360 miliónov eur a je zrejmé, že jeho dofinancovanie v najbližších mesiacoch je nevyhnutné a nemožno ho donekonečna tlačiť pred sebou,“ povedala prezidentka aliancie Monika Palušková. Ozrejmila, že s VšZP aj súkromnou Union zdravotnou poisťovňou majú lekári v AVLS platné zmluvy do konca roka 2022. S Dôverou naďalej rokujú.

 

Slovenská lekárska komora (SLK) odmieta stupňovanie tlaku na zdravotníkov a očakáva konkrétne návrhy na určenie reálnych cien výkonov zdravotnej starostlivosti, ktoré budú pretavené do návrhov od zdravotných poisťovní. Plánuje tiež zverejniť informáciu pre poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako postupovať v prípade nezmluvného vzťahu k poistencovi nezmluvnej poisťovne. „V prípade, že obdržíme v tomto ohľade usmernenie, ktoré sme žiadali od Ministerstva zdravotníctva SR, budeme o ňom lekárov informovať taktiež,“ dodala komora.

 

 

Vyjadrenie VšZP 

 

Napriek intenzívnym rokovaniam Všeobecnej zdravotnej poisťovne so Zväzom ambulantných poskytovateľov (ZAP)  o zmenách zmluvných podmienok nedošlo k vzájomnej dohode. VšZP preto pokračuje v rokovaniach s  jednotlivými členmi ZAP, ktorí majú záujem dohodnúť sa v záujme pacienta a pokračovať v zmluvnom vzťahu s VšZP aj od 1. 4. 2022.

 

Poskytovateľov ambulantnej starostlivosti, ktorí sa rozhodnú nepokračovať v zmluvnom vzťahu, bude VšZP postupne nahrádzať novými ambulanciami, ktoré poisťovňu požiadali o zazmluvnenie. Poistencov tak môžeme ubezpečiť, že VšZP urobí všetko pre to, aby sieť ambulantných lekárov bola i naďalej naplnená a aby každý pacient dostal potrebnú zdravotnú starostlivosť.

 

 

 

Možno vás zaujme: Prezidentka podpísala novelu zákona o rozpočtových pravidláchtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies