Blanár: SR a Fínsko chcú spolupracovať v oblasti jadrovej energetiky

NETKY.SK • 11 Júl 2024, 13:37 • 2 min
Blanár: SR a Fínsko chcú spolupracovať v oblasti jadrovej energetiky

WASHINGTON - Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár poukázal na to, že Fínsko je lídrom v nakladaní s jadrovým odpadom a v jeho likvidácii.

slovakia

left justify in out

Slovensko a Fínsko spája mierové využívanie jadrovej energie a majú záujem nadviazať spoluprácu aj v tejto oblasti. Zhodli sa na tom slovenský minister zahraničných vecí Juraj Blanár a jeho fínska rezortná kolegyňa Elina Valtonenová, s ktorou sa stretol v stredu popri summite NATO vo Washingtone.

Informoval o tom vo štvrtok komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Blanár a Valtonenová na stretnutí rokovali o témach týkajúcich sa NATO, jadrovej energetiky, vzájomného obchodu či aktuálnej bezpečnostnej a politickej situácie vo svete vrátane vojny na Ukrajine.

Šéf slovenskej diplomacie poukázal na to, že Fínsko je lídrom v nakladaní s jadrovým odpadom a v jeho likvidácii. "V oboch našich štátoch zohráva jadrová energetika kľúčovú úlohu, jadrové palivo je palivom budúcnosti a v tejto oblasti môže Slovensko poskytnúť Fínsku kvalitné odborné skúsenosti," uviedol Blanár s tým, že SR produkuje z jadra v rámci Európskej únie po Francúzsku druhý najväčší objem elektrickej energie.

Fínsko vstúpilo do Severoatlantickej aliancie vlani, pripomenulo MZVEZ SR. Blanár a Valtonenová pritom vyzdvihli prehlbujúcu sa spoluprácu v obrannom sektore a načrtli možnosti rozvoja partnerstva súčasne v nových inovatívnych oblastiach. Slovenský minister zároveň ocenil fínske investície na Slovensku.

Témou rokovaní bol aj konflikt na Ukrajine, pričom Blanár svoju rezortnú kolegyňu informoval o pomoci, ktorú Slovensko poskytuje Ukrajine v humanitárnej oblasti či formou nevyhnutných komerčných dodávok elektrickej energie a konkrétnych projektov, ktoré vzišli z rokovania slovenskej a ukrajinskej vlády v apríli v Michalovciach.

"Potvrdzuje sa, že cesta k dosiahnutiu komplexného, spravodlivého a trvalého mieru vedie cez diplomatické rokovania, ktorých súčasťou musia byť všetky strany konfliktu,“ dodal Blanár.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Foto: FB/Juraj Blanár
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies