Bude ECB pokračovať v znižovaní sadzieb?

NETKY.SK • 8 Jún 2024, 18:21 • 2 min
Bude ECB pokračovať v znižovaní sadzieb?

Šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová po tohtotýždňovom uvoľnení menovej politiky tlmí očakávania, že ECB bude v blízkej budúcnosti pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb. Správu priniesla DPA.

slovakia

left justify in out

Inflácia v eurozóne je "v súčasnosti na dobrej ceste k tomu, aby sme ku koncu budúceho roka dosiahli dvojpercentný cieľ", uviedla Lagardeová. Informoval o tom denník Rheinische Post. "Bude však ešte chvíľu trvať, kým infláciu z ekonomiky úplne vyženieme. Dovtedy nepôjde všetko hladko. Na tejto ceste musíme byť ostražití, odhodlaní a vytrvalí," uviedla šéfka ECB.
 
Preto podľa Lagardeovej "musia úrokové sadzby zostať reštriktívne tak dlho, ako to bude potrebné na zabezpečenie cenovej stability v dlhodobom horizonte". A dodala, že ECB "musí ešte chvíľu nechať nohu na brzde, aj keď už nie tak pevne ako predtým".
 
Rozhodujúce pri budúcich rozhodnutiach ECB o nastavení menovej politiky bude podľa Lagardeovej to, či sa ECB podarí dosiahnuť včasný návrat inflácie na cieľové 2 %, či sa cenové tlaky v ekonomike eurozóny zmiernia a či bude menová politika aj naďalej účinne pôsobiť proti inflácii: "Tieto faktory určia, kedy nastane čas na ďalšie uvoľnenie."
 
ECB ešte vo štvrtok uvoľnila menovú politiku prvýkrát takmer za 5 rokov, keď svoje hlavné úrokové sadzby znížila o 25 bázických bodov. Dôvodom je spomalenie tempa rastu spotrebiteľských cien v eurozóne a zlepšenie inflačného výhľadu.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: DPA / Rheinische Post, Foto: Christine Lagardeová / publicsectormag.net
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies