Budapešť čakajú demonštrácie

NETKY.SK • 9 December 2019, 17:00 • 2 min
Budapešť čakajú demonštrácie

BUDAPEŠŤ - Maďarská vláda predložila parlamentu návrh novely zákonov, ktorými zriaďuje Národnú kultúrnu radu (NKT), ruší financovanie nezávislých divadiel a pri vymenovávaní riaditeľov divadiel zavádza právo veta šéfa rezortu.

slovakia

left justify in out

Novela zákonov, ktoré predložila maďarská vláda parlamentu, navrhuje zriadenie Národnej kultúrnej rady (NKT). Novela by mala ukončiť financovanie nezávislých divadiel a pri vymenovávaní riaditeľov divadiel zavádza právo veta šéfa rezortu. Oponenti varujú pred stratou nezávislosti divadiel i umeleckej slobody a na pondelok večer organizujú v Budapešti protestnú demonštráciu.

 

 

Zámer poslancov Fidesz-KDNP

Podľa maďarského denníka je zámerom poslancov vládneho bloku Fidesz-KDNP uzatvoriť dlhodobú finančnú dohodu so strategickými kultúrnymi zariadeniami. Podľa nich rastúca rozpočtová podpora kultúry umožňuje, aby najdôležitejšie kultúrne inštitúcie mohli dlhodobo a vyvážene plánovať svoju budúcnosť, preto je logické, aby s nimi kabinet uzatvoril päťročnú zmluvu.

 

img

 

Novela má zaručiť nedotknuteľnosť umeleckej slobody

Denník zdôrazňuje, že účelom NKT ako nového orgánu bude vypracovanie dlhodobej kultúrnej stratégie a že týmto krokom ale nezanikne súčasná Národná kultúrna nadácia, ako to tvrdia opozičné ľavicovoliberálne médiá.

Predkladatelia novely z Fidesz-KDNP tvrdia, že nové zákonné podmienky vytvárajú jasné pravidlá, ktoré jednoznačne zaručujú nedotknuteľnosť umeleckej slobody.

 

Budapešť čakajú protesty

Podľa opozičnej rozhlasovej stanice budú v pondelok večer na Madáchovom námestí v Budapešti oponenti protestovať proti posilneniu kontroly vlády nad divadlami. Viaceré divadelné predstavenia sa preto oneskoria.

 

img

 

Vyjadrenie Nezávislého združenia hercov

Členka predsedníctva Nezávislého združenia hercov FEMSZ Adrienn Zubeková pre rozhlasovú stanicu uviedla, že aj na pravej strane politického spektra existujú takí, ktorí nesúhlasia.

 

 

"Profesionáli vedia, že to nebude fungovať. Umenie nie je možné centrálne riadiť," podčiarkla Zubeková s poznámkou, že vláda nebude rušiť divadlá, iba chce nad nimi získať kontrolu. "Chce tam mať riaditeľov, ktorí vedia, čo sa od nich očakáva," dodala.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristian Kubis
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies