Budaj dnes hovoril o závažných zisteniach na kúpalisku v Podhájskej!

NETKY.SK • 1 Jún 2021, 12:31 • 2 min
Budaj dnes hovoril o závažných zisteniach na kúpalisku v Podhájskej!

BRATISLAVA – V súvislosti s prevádzkou termálneho kúpaliska v obci Podhájska v okrese Nové Zámky dochádzalo k falšovaniu či utajovaniu údajov.

slovakia

left justify in out

Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedli minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO), generálny riaditeľ Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) Ján Jenčo a šéf environmentálnej polície Mário Kern. 

 

Firmy falšovali údaje

Niektoré spoločnosti, ktoré pôsobia v obci Podhájska a využívajú vodu z geotermálneho prameňa podľa šéfa envirorezortu v minulosti získavali povolenie na výkon svojej činnosti na základe falošných údajov, ktoré napríklad neodrážali skutočné chemické zloženie vypúšťanej vody.

Niektoré podnikateľské subjekty podľa Budaja chybne merali už samotné množstvo vody čerpanej z geotermálneho prameňa, takže platili z odčerpanú vodu oveľa menej, než reálne mali.

 

Šéf SIŽP uviedol, že jeden zo subjektov zase neodviedol geotermálnu vodu späť tak, ako mal. Vyčerpal tak napríklad 220-tisíc metrov kubických vody, ale reinjektovaných bolo o 60-tisíc metrov kubických vody menej.

 

Ohrozenie životného prostredia
„Aktuálne je už skoro rok vedené trestné konanie, ktoré sa týka trestnej činnosti vo vzťahu k ohrozeniu životného prostredia, poškodenia životného prostredia, krádeže a legalizácie príjmov z trestnej činnosti. Spočívať by malo v tom, že určité subjekty bez príslušných povolení odoberali geotermálnu vodu, vytvorili si na to technické nástroje, pripojili sa na vrt, používali túto vodu a potom ju po úprave chemickými látkami vypúšťali do vodného toku,“ povedal Kern.

 

Potok Liska je podľa neho od úseku, v ktorom je do neho vypúšťaná voda z bazénov, po ústie do rieky Žitava úplne mŕtvy a nežijú v ňom žiadne ryby ani obojživelníky, iba mikroorganizmy žijúce vo veľmi špecifických podmienkach.

Budaj dodal, že informácie, ktoré envirorezort získal o kvalite vody od polície prinieslo „veľmi znepokojivé výsledky“.

 

ŠIŽP jednému z podnikateľských subjektov uložila pokutu vo výške viac ako 128-tisíc eur, tá však zatiaľ nie je vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie polície právoplatná. Šéf enviropolície dodal, že vyšetrovanie sa týka viacerých právnických aj fyzických osôb.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies