Bratislava bude v roku 2016 hospodáriť s vyše 280 miliónmi eur

NETKY.SK • 10 December 2015, 14:18 • 2 min
Bratislava bude v roku 2016 hospodáriť s vyše 280 miliónmi eur

BRATISLAVA – Hlavné mesto Bratislava bude tento rok hospodáriť s rozpočtom 280 823 298 eur. Na dnešnom zasadnutí o tom rozhodli poslanci bratislavského mestského zastupiteľstva.

slovakia

left justify in out

Rozpočet je podľa vedenia mesta navrhnutý ako konsolidovaný a vo vybraných oblastiach rozvojový s tým, že výdavky napríklad na infraštruktúru ciest, cyklotrasy a chodníky, verejné priestranstva, územné plánovanie, poriadok a bezpečnosť či na sociálnu pomoc, kultúru a cestovný ruch sú najvyššie od roku 2013.

 

Pôvodne radnica navrhovala rozpočet vo výške viac ako 278,3 milióna eur. No na návrh skupiny poslancov ho nakoniec mestské zastupiteľstvo zvýšilo o 2,5 milióna eur. Najviac peňazí pôjde v budúcom roku na mobilitu a verejnú dopravu. Na mestskú hromadnú dopravu pôjde z mestskej kasy vyše 70,2 milióna eur. V tejto sume mesto napríklad dotuje úbytok tržieb Dopravného podniku Bratislava po zavedení integrovanej dopravy v Bratislavskom kraji vo výške tri milióny eur. Splácať treba úver na nové autobusy a mesto počíta aj s investíciami súvisiacimi s integrovanou dopravou. Na tú mesto v budúcom roku vyčlenilo 2,9 milióna eur. Mesto totiž musí kompenzovať zľavy na cestovnom pre vybrané skupiny ľudí či vykryť straty Dopravného podniku za výhody Bratislavčanov vyplývajúce z Bratislavskej mestskej karty.

 

Na verejnú infraštruktúru mestskí poslanci schválili viac ako 44,5 milióna eur. Radnica síce pôvodne navrhovala nižšiu sumu, no mestskí poslanci sa rozhodli zvýšiť rozpočet na výstavbu a opravu ciest a chodníkov približne o 1,4 milióna eur. V tejto kapitole rozpočtu mesto vyčlenilo peniaze napríklad aj na prípravu územného generelu dopravy či územného plánu mesta. Suma 150-tisíc eur pôjde na nové eskalátory na Hlavnej stanici Bratislava, radnica vyčlenia peniaze aj na rozšírenie cesty na Harmincovej ulici na štyri pruhy či na rekonštrukciu Devínskej cesty. Mesto plánuje v budúcom roku budovať cyklotrasy napríklad na Alastrovej či Jelačičovej ulici, v pláne je aj modernizácia viacerých električkových radiál. Viac peňazí tento rok pôjde na sociálnu pomoc a sociálne služby. Mesto viac investuje napríklad do pomoci ľuďom bez domova, v hlavnom meste totiž na ulici žije až päťtisíc ľudí. Kým v tomto roku radnica na pomoc s ľuďmi bez domova prispela 126-tisíc eur, v roku 2016 dáva 238-tisíc eur.

 

Podľa primátora Iva Nesrovnala predkladajú dobrý rozpočet, ktorý pripravili spolu s mestskými poslancami, starostami mestských častí či verejnosťou. „Je to rozvojový rozpočet, ktorý bude pomáhať zvyšovať kvalitu života v Bratislave,“ povedal primátor Nesrovnal v úvode diskusie k návrhu rozpočtu. Rozpočet primátor predstavil poslancom už v októbri a postupne k nemu mohli vyjadriť svoje pripomienky mestskí poslanci, starostovia i občania. „Postupne bol návrh dopĺňaný, prešiel mestskou radou aj finančnou komisiou a dobrou komunikáciou sa nám podarilo zapracovať väčšinu požiadaviek,“ dodal primátor Nesrovnal, ktorého teší, že sa pre rozpočet podarilo nájsť široký politický konsenzus.

 

Bratislavská radnica sa pripravuje aj na úlohu hostiteľského mesta v rámci predsedníctva SR v Európskej únii, ktoré sa bude konať v druhej polovici roka. „Prioritou a snahou mesta a rozpočtu je zabezpečiť dôstojnú reprezentáciu hlavného mesta a alokovať v rámci disponibilných zdrojov rozpočtu rozpočtové zdroje na efektívnu údržbu a opravu komunikácií, zvýšenie čistoty v meste, zvýšenie bezpečnosť občanov a podporiť prezentáciu hlavného mesta,“ vysvetľuje radnica v predloženom materiáli. Hlavné mesto ďalej pokračuje v splácaní úveru, v roku 2016 splatí ďalších päť miliónov eur. Súčasťou rozpočtu je aj načerpanie ďalšej časti úveru od európskej banky vo výške päť miliónov eur. Bratislavská radnica počíta s tým, že úverové zaťaženie mesta klesne v budúcom roku z 57,7 percenta na 54,3 percenta. „V rozpočte je nastavené taktiež zníženie úverového zaťaženia spoločnosti Metro Bratislava, príspevkovej organizácie Generálny Investor Bratislavy, spoločnosti Odvoz a likvidácia odpadu, a Dopravného podniku Bratislava vo výške 19,2 mil. eur,“ konštatuje radnica.

 

Najväčší príjem do rozpočtu pre mesto predstavujú daňové príjmy. Mesto predpokladá, že na daniach v budúcom roku vyberú 167 820 000 eur. Zapracované je tu aj od vlády sľúbené zvýšenie podielu dane z príjmov fyzických osôb pre obce v budúcom roku z doterajších 68,5 percenta na 70 percent, čo pre mesto predstavuje nárast príjmov o šesť miliónov eur. Peniaze mesto získa aj z rôznych poplatkov, prenájmu či predaja pozemkov a budov. Nedaňové príjmy mesto naplánovalo vo výške 30,6 milióna eur. Z grantov a úverov mesto do rozpočtu dostane 38,5 milióna eur.

 

Príjmy bežného rozpočtu predstavujú 239 482 976 eur a výdavky 229 456 784. Prebytok na bežnom rozpočte je 10 026 192 eur. Na strane kapitálového rozpočtu sú príjmy vo výšky 34 288 623 eur a výdavky 46 366 514 eur. Schodok kapitálového rozpočtu je 12 077 891 eur.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies