BMW chce znížiť závislosť od plynu, skúma investície do ekoenergií

NETKY.SK • 23 Máj 2022, 09:07 • 2 min
BMW chce znížiť závislosť od plynu, skúma investície do ekoenergií

MNÍCHOV - Nemecká automobilka BMW skúma nové investície do solárnej, geotermálnej a vodíkovej energie s cieľom znížiť svoju závislosť od zemného plynu. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

slovakia

left justify in out

Zemný plyn sa na celkovej energetickej spotrebe automobilky podieľal v minulom roku 54 %. Ako pre agentúru Reuters povedal v pondelok šéf výroby Milan Nedeljkovič, okrem využitia solárnych panelov ako energetického zdroja pre svoje závody firma skúma aj možnosti prepravy vodíka do závodu v Lipsku.

 

img

 

„Vodík je ideálny na redukciu, prípadne aj celkovú kompenzáciu zemného plynu," povedal Nedeljkovič. „Automobilový priemysel sa na celkovej spotrebe zemného plynu v Nemecku podieľa zhruba 37 %," reagoval okrem toho na otázku, aké by boli následky pre závody automobilky, ak by Rusko zastavilo dodávky plynu. „Nielen chod BMW, ale celého sektora by sa v takom prípade zastavil," povedal.

 

img

 

Plány BMW sú súčasťou rozsiahlejších príprav celého automobilového sektora odstrihnúť sa od ruského plynu. Mimo Nemecka napríklad nový závod BMW v Debrecíne, ktorý bude podľa firmy prvým automobilovým závodom bez využívania fosílnych palív, bude do veľkej miery závislý od solárnej energie, dodal Nedeljkovič. Ako však dodal, automobilka skúma aj využitie geotermálnej energie.

 

img

 

Táto forma energie je omnoho stabilnejšia než od počasia závislé iné obnoviteľné energetické zdroje, investície do nej však nie sú také vysoké ako do energie zo slnka či vetra. Dôvodom sú vyššie počiatočné náklady či náročnejší proces získavania licencií na geotermálne vrty.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies