Bielorusko poprelo dodávku ruských rakiet S-300 Iránu

NETKY.SK • 5 August 2010, 07:28 • 2 min
Bielorusko poprelo dodávku ruských rakiet S-300 Iránu

Bielorusko poprelo dodávku ruských rakiet S-300 Iránu

slovakia

left justify in out

Bieloruská vláda dnes poprela správu, že Minsk údajne predal Iránu ruské protivzdušné systémy S-300.
      Iránska polooficiálna tlačová agentúra Fars predtým informovala, že Teherán získal dva systémy S-300PT z Bieloruska a dva ďalšie komplexy od iného nemenovaného dodávateľa. Iránski predstavitelia to dosiaľ nepotvrdili.
      "Štátna vojensko-priemyselná komisia môže oficiálne vyhlásiť, že Bielorusko nikdy nerokovalo s Iránom o dodávke systémov protivzdušnej obrany S-300," citovala hovorcu komisie Vladimira Lavrenjuka tlačová agentúra RIA Novosti.
      Bielorusko podľa jeho slov Iránu nikdy nedodalo tieto systémy alebo ich komponenty. Dodal, že Minsk prísne dodržiava medzinárodné nariadenia o kontrole zbraní.
      Odborný týždenník Jane's Defense však v januári 2008 informoval, že Teherán je v záverečnej etape rokovaní s Bieloruskom o kúpe dvoch prebytočných systémov S-300PT. Tieto zastarané systémy boli umiestnené blízko Minska a Bielorusko údajne za ne žiadalo 140 miliónov dolárov (106 miliónov eur) vrátane súčiastok, údržby a výcviku. Takýto predaj nebol nikdy potvrdený.
      Bielorusko pritom nemá právo ďalej predávať systémy vzdušnej obrany dodávanej Sovietskym zväzom a neskôr Ruskou federáciou.
      Rusko podpísalo v decembri 2005 kontrakt o dodávke najmenej piatich systémov S-300 Iránu, jeho realizácia však bola odložená. V júni tohto roku Moskva oznámila, že v súčasnosti nie je možné obchod zrealizovať v dôsledku nových medzinárodných sankcií uvalených na Irán kvôli jeho jadrovému programu. Ruská strana však zdôrazňuje, že podpísaný kontrakt je stále platný.
      Obranný systém dokáže likvidovať lietadlá, riadené strely a balistické hlavice do vzdialenosti 150 kilometrov.
      Izrael sa obáva, že dodávka ruských rakiet Teheránu mohla narušiť vojenskú rovnováhu v regióne Blízkeho východu. Spojené štáty a ich spojenci obviňujú Teherán zo snahy o tajný vývoj atómovej zbrane, čo islamská republika odmieta.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies