Bez hranice v Írsku sa colné kontroly môžu presunúť do Francúzska a Holandska

NETKY.SK • 23 Január 2019, 11:32 • 2 min
Bez hranice v Írsku sa colné kontroly môžu presunúť do Francúzska a Holandska

DUBLIN - Absencia hranice v Írsku by mohla viesť k colným kontrolám v prístavoch vo Francúzsku alebo v Holandsku. Pokiaľ Británia opustí Európsku úniu (EÚ) bez dohody o brexite, tento scenár by bol aj celkom reálny. Uviedli to nemenované zdroje z Dublinu, podľa ktorých toto varovanie odznelo na súkromnom stretnutí predstaviteľov vlády a opozície počas včerajšieho stretnutia vo večerných hodinách.

slovakia

left justify in out

Brexit bez dohody by znamenal návrat tvrdých hraníc do Írska. S blížiacim sa termínom odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ 29. marca a hrozbou, že vystúpi bez dohody, sa otázka, ako sa vyhnúť tvrdej hranici medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko, stáva čoraz naliehavejšou. 

 

Nemenovaný zdroj z Bruselu uviedol, že Európska komisia tlačí na írsku vládu, aby vypracovala plán režimu na hraniciach v prípade, že Británia opustí EÚ bez dohody.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Budova evropské komise :-) #ek #europeancommision #evropskakomise #brussels #brusel

Príspevok, ktorý zdieľa Lukáš Hudeček (@hudecekl),

 

Írsky premiér Leo Varadkar minulý rok vyhlasoval, že jeho vláda nikdy nevybuduje hranicu. No zdá sa, že v tomto bode začína ustupovať. Ak by totiž po brexite bez dohody nevznikla hranica na írskych ostrovoch (medzi členom a nečlenom EÚ), mohlo by to znamenať faktickú hranicu medzi Írskom a zvyškom bloku. EÚ dala jasne najavo, že od Írska sa očakáva, že bude strážiť hranicu s Britániou (Severným Írskom), ktorá sa stane vonkajšou hranicou bloku.

 

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies