Obrovský úhyn rýb spôsobilo vypustenie chemického odpadu do Odry

NETKY.SK • 13 August 2022, 09:00 • 2 min
Obrovský úhyn rýb spôsobilo vypustenie chemického odpadu do Odry

VARŠAVA – Poľský premiér Mateusz Morawiecki v piatok uviedol, že masový úhyn rýb v rieke Odra bol pravdepodobne spôsobený vypustením chemického odpadu. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

slovakia

left justify in out

Vedci sa pokúšali zistiť príčinu úhynu po tom, ako hasiči vylovili desať ton uhynutých rýb z Odry tečúcej pozdĺž nemecko-poľskej hranice. „Je pravdepodobné, že obrovské množstvo chemického odpadu bolo vypustené do rieky pri plnom uvedomení si rizík a následkov tohto činu,“ povedal Morawiecki.

 

 

Morawiecki odvolal dvoch vysokých úradníkov za údajnú pomalú reakciu na problém. Šéf vodohospodárskeho úradu a šéf úradu životného prostredia majú s okamžitou platnosťou opustiť svoje funkcie, oznámil v piatok Morawiecki na Twitteri. Vyhlásil, že aj keď sa situácia nedala predvídať, reakcia kompetentných mala prísť rýchlejšie.

 

Nemeckí predstavitelia sa taktiež sťažovali na pomalú reakciu poľskej strany. Axel Vogel, minister životného prostredia pre východonemeckú spolkovú krajinu Brandenbursko, sa už predtým sťažoval na nedostatok informácií z Poľska. Mŕtve ryby boli objavené už koncom júla, kedy boli odobrané aj vzorky vody. Nemecké federálne ministerstvo životného prostredia uviedlo, že si vymieňa informácie s Poľskom, no tiež kritizovalo reakciu krajiny. „Systém hlásenia určený pre takéto prípady nefungoval,“ povedal hovorca ministerstva narážajúc na včasné varovanie o úhyne rýb, ktorý malo prísť z Poľska.

 

 

Možno vás zaujme: Studne v okolí rieky Slaná sú bezpečnétwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies