Beblavý chce rodičom zákonom garantovať miesto v škôlke

NETKY.SK • 5 December 2014, 15:38 • 2 min
Beblavý chce rodičom zákonom garantovať miesto v škôlke

BRATISLAVA - Miroslav Beblavý (nezaradený) chce zákonom garantovať rodičom miesto v škôlkach pre ich deti. Navrhuje to v zákone o zabezpečení predškolskej starostlivosti.

slovakia

left justify in out

"Navrhujeme dať rodičom istotu, že obec zabezpečí pre deti miesto v materskej škole alebo detskej skupine, a ak nie, tak im ako náhradu poskytne aspoň finančnú pomoc vo výške rodičovského príspevku," uviedol Beblavý. Podobný systém tzv. predškolskej garancie majú podľa neho k dispozícii napríklad rodičia detí v Spolkovej republike Nemecko.
     

Beblavý chce do procesu umiestňovania detí do škôlok zapojiť nielen obce, ale aj súkromné subjekty. "V niektorých menších obciach totiž vzhľadom na demografickú krivku nebude potrebné budovanie nových zariadení, ale postačovať bude využívanie kapacít súkromných a cirkevných škôl či v budúcnosti nimi zriadených detských skupín," vysvetlil.
   

 Beblavý poukázal na dnešný stav na Slovensku, keď rodičia nemajú zaručené miesto v škôlke pre deti od troch do šiestich rokov. "Podľa medializovaných informácií obce a mestá nezriedka zamietnu stovky žiadostí o prijatie do materských škôl, čo so sebou prináša mnoho problémov," uviedol Beblavý. Jedným z najvážnejších problémov je, že kým rodičia nenájdu opateru pre dieťa, nemôžu pracovať. "To má negatívne dôsledky na rodinný rozpočet," povedal Beblavý.
     

Ľubomír Petrák zo Smeru-SD súhlasí, že nedostatok škôlok je problém, pochybuje však o úprimnosti úsilia opozičného poslanca. Poukázal, že vláda dá 10 miliónov eur na škôlky v tých lokalitách, kde sa nedajú stavať z eurofondov. To ale podľa neho neznamená, že je to jediný krok vlády na zvýšenie počtu miest v škôlkach.
     

Beblavému odkázal, že neprichádza s niečím, čo by vládny Smer-SD nechcel urobiť. Treba však hľadať spôsoby, ako to pôjde. Podľa Petráka sa dnes Beblavého opatrenie nedá vyfinancovať.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies