Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

NETKY.SK • 27 Január 2024, 18:41 • 2 min
Dnes si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu

Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) prijalo 1. novembra 2005 rezolúciu, ktorou vyhlásilo 27. január za Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (International Holocaust Remembrance Day) s cieľom pripomínať si každý rok utrpenie šiestich miliónov židovských obetí holokaustu a milióny ďalších obetí nacistického prenasledovania.

slovakia

left justify in out

Zvolený dátum sa symbolicky viaže k 27. januáru 1945, keď Červená armáda oslobodila koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau, najväčší nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor ležiaci pri poľskom meste Osvienčim. Dnes (27. januára) uplynie 79 rokov od oslobodenia tejto najväčšej nacistickej továrne na smrť, ktorá sa stala symbolom holokaustu.

 

Návrh na vyhlásenie Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu podali Izrael, Spojené štáty, Rusko, Austrália a Kanada a podporilo ho 91 členských krajín OSN.

Hoci sa na celom svete Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu prvýkrát pripomínal v roku 2006, v Nemecku sa každoročné spomienky na obete holokaustu začali o desať rokov skôr. Začiatkom januára 1996 vyhlásil spolkový prezident Roman Herzog 27. január za celonemecký Deň pamiatky na obete národného socializmu.

 

Koncentračný tábor Auschwitz založili nacisti v roku 1940. Pôvodne slúžil na internáciu politických väzňov a vojnových zajatcov. Postupne ho ale rozširovali na rozľahlý pracovný a vyhladzovací koncentračný táborový komplex pre Židov, ktorých doň privážali z celej Európy. V tábore použili 3. septembra 1941 po prvý raz cyklón B a v plynovej komore ním zabili 600 sovietskych vojnových zajatcov a 250 ďalších väzňov.

V plynových komorách tábora zavraždili aj tisíce Židov zo Slovenska. Vôbec prvý transport s tisíckou židovských dievčat a mladých žien, ktorý vypravili z Popradu 25. marca 1942, smeroval práve do Auschwitzu. V roku 1942 do tohto tábora vypravili z územia vtedajšieho Slovenska celkovo 19 transportov. Na jeseň 1944, po obnovení deportácií Židov zo Slovenska, tam smerovali ďalšie transporty. V Auschwitzi zahynuli aj tisíce Židov deportovaných v roku 1944 z častí dnešného južného a východného Slovenska, ktoré v rokoch 1938 – 1945 prináležali k Maďarsku. Nacistický vyhladzovací tábor Auschwitz-Birkenau oslobodili oddiely Červenej armády 27. januára 1945, keď ohromení a šokovaní vojaci vstúpili do táborového komplexu, v ktorom sa nachádzalo viac ako 8000 zúbožených väzňov.
Počet ľudí zabitých v tomto koncentračnom tábore nie je možné presne určiť. Podľa odhadov historikov ide o 1,2 – 1,6 milióna ľudí. Väčšinu obetí tvorili ľudia židovského pôvodu.

Politici si tiež pripomenuli tento pamätný deň

„Aj dnešný deň, keď si pripomíname pamiatku až nepredstaviteľného množstva nevinných obetí holokaustu, je dôvodom na vážne zamyslenie sa, čo sa môže stať, ak sa ideológii extrémizmu založenom na rasovej nenávisti k človeku nepostavíme so všetkým dôrazom a silami,“ zdôraznil Peter Pellegrini (Hlas).

 

Vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas) podotýka, že toto obdobie v histórii ľudstva bolo dôsledkom nenávisti a predsudkov, ktoré prerástli do systematického prenasledovania židovského obyvateľstva. Nemožno podľa neho zabúdať na tých, ktorí trpeli, a nemali by sme dovoliť, aby sa niečo podobné znova zopakovalo.

 

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas) na margo daných udalostí hovorí o pekle, ktoré sa rozpútalo pod vplyvom frustrácie a nenávisti. Zdôrazňuje, že na to ľudia nesmú zabudnúť, rovnako ako nesmieme dovoliť masívne burcovanie ľudí a hrubý extrémizmus. „Takáto krutosť vyústená do celosvetovej tragédie vyvraždenia šiestich miliónov ľudí sa už nikdy nesmie zopakovať,“ napísal na sociálnej sieti.

 

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč (Smer) pri tejto príležitosti upriamil pozornosť aj na miesto medzi Prievidzou a Novákmi. V súčasnosti sú tam polia a skleníky, svojho času tam bol pracovný tábor, pričom z neďalekej železničnej stanice odvážali Židov priamo do koncentračného tábora. „Nesmieme zabudnúť ani na smutnú časť našej histórie. Z územia Slovenska vypravil ľudácky režim na smrť 105 000 ľudí židovského pôvodu. Vtedy si za nepriateľov vybral Židov, Rómov…,“ píše Takáč.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Pravda, TASR, HNonline, Foto: Nový Čas / Unsplash / Karsten Winegeart

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies