Barbarstvo dvoch svetových vojen nemá v našej dobe miesto

NETKY.SK • 11 November 2018, 18:16 • 2 min
Barbarstvo dvoch svetových vojen nemá v našej dobe miesto

BRATISLAVA - V 21. storočí musia byť medzinárodné vzťahy založené na dialógu, spolupráci a princípoch humanizmu. Barbarstvo dvoch svetových vojen nemá v našej dobe miesto.

slovakia

left justify in out

Pri príležitosti ukončenia prvej svetovej vojny to uviedlo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

 

Vo vyhlásení, ktoré ministerstvo priblížilo, že "slovenská zahraničná politika sa preto jednoznačne hlási k princípom efektívneho multilateralizmu a podpore OSN ako jeho základného piliera".

 

Ako rezort diplomacie pripomenul, štyri roky trvajúci konflikt si vyžiadal životy deviatich miliónov vojakov a siedmich miliónov civilistov. Na bojiskách zahynulo 70.000 Slovákov a ďalšie desaťtisíce boli zmrzačené.

 

Ani tragická skúsenosť z prvej svetovej vojny však nedokázala podľa ministerstva odstrániť príčiny, ktoré viedli k jej vzniku.

 

"Nacionalizmus, súperenie veľmocí, politický extrémizmus, šírenie rasovej a menšinovej neznášanlivosti a nerešpektovanie medzinárodného práva viedli o 20 rokov k druhej vojnovej kataklizme, ktorá svojimi rozmermi presiahla ešte aj tú prvú," priblížilo.

 

"Preto so znepokojením registrujeme aj v súčasnosti nebezpečné kriesenia prízrakov, o ktorých sme si mysleli, že patria nenávratne minulosti," vysvetľuje ministerstvo s tým, že presadzuje medzinárodný poriadok založený na rešpektovaní pravidiel medzinárodného práva na čele s Chartou OSN.

 

Slovenské predsedníctvo v OBSE v roku 2019 chce preto rezort využiť na obhajobu týchto princípov.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies