Austrália: Potvrdili sme prvý prípad prenosu vtáčej chrípky na človeka

NETKY.SK • 22 Máj 2024, 10:41 • 2 min
Austrália: Potvrdili sme prvý prípad prenosu vtáčej chrípky na človeka

SYDNEY - V Austrálii potvrdili prvý prípad prenosu subtypu vírusu vtáčej chrípky A(H5N1) na človeka. Došlo k nemu v najmenšom a najhustejšie obývanom štáte Viktória. Informovala o tom televízia ABC News s odvolaním sa na tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

slovakia

left justify in out

Prítomnosť vírusu zistili u dieťaťa, ktoré sa v marci vrátilo do Austrálie z Indie. Keďže sa necítilo dobre, urobili mu test, ktorý bol pozitívny.
 
Podľa hovorcu ministerstva priebeh infekcie u dieťaťa bol ťažký, ale už sa cíti dobre a úplne sa zotavilo.
 
Hovorca ďalej uviedol, že neexistujú dôkazy o prenose vírusu na ďalšie osoby v štáte Viktória a ubezpečil, že pravdepodobnosť ďalších prípadov nákazy je "veľmi nízka".
 
"Vtáčia chrípka sa medzi ľuďmi nešíri ľahko," povedal hovorca.
 
Vtáčia chrípka je infekčné vírusové ochorenie vtákov spôsobené chrípkovým vírusom typu A, ktoré sa výnimočne môže preniesť aj na iné druhy cicavcov, vrátane človeka. V súčasnej dobe sa jej začína venovať zvýšená pozornosť, najmä jej vysoko patogénnym formám.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Ingrid Vrabcová
Zdroj: ABC News, Ilustračné foto: freepik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies