FOTO Andrej Danko v ruskom parlamente: Bez silného Ruska nie je možný mier vo svete

NETKY.SK • 15 November 2017, 14:32 • 3 min
FOTO Andrej Danko v ruskom parlamente: Bez silného Ruska nie je možný mier vo svete

MOSKVA - Bez silného Ruska nie je možný mier vo svete, pričom Rusko je súčasťou svetovej bezpečnosti - či sa to niekomu páči, alebo nie. V prejave v pléne dolnej komory ruského parlamentu to povedal predseda Národnej rady SR Andrej Danko.

slovakia

left justify in out

Danko zdôraznil, že Slovensko je zodpovedným a konštruktívnym členom medzinárodného spoločenstva, pričom mier a stabilitu v Európe i vo svete nie je možné trvalo budovať bez spolupráce so svetovými veľmocami. "Považujem preto za nevyhnutné udržiavať otvorenú komunikáciu. Slovanské národy východnej Európy musia byť mostom na komunikáciu a zlepšovanie vzťahov v celej Európe. Preto sme tu, aby sme zlepšili vzťahy a pomohli," povedal Danko poslancom ruskej Štátnej dumy. Napriek zložitej medzinárodnopolitickej situácii podľa neho Slovensko podľa vníma Ruskú federáciu ako mimoriadne významného partnera.

 

"Musíme stavať na tom, čo nás spája, bez ideologických bariér," povedal Danko a dodal, že v súčasnom svete prevláda negativizmus. "V tejto situácii nie je ľahké budovať mosty, omnoho viac pozornosti sa venuje tým, ktorí ich rúcajú," poznamenal.

 

Ruským poslancom pripomenul, že parlamenty oboch krajín vytvoria spoločnú komisiu zameranú na prehlbovanie hospodárskych vzťahov. "Rusko predstavuje pre Slovensko jedného z najdôležitejších obchodných partnerov a hospodárska spolupráca je dlhodobou prioritou našich vzťahov," povedal Danko.

 

V prejave ďalej ocenil konkrétne kroky v posilnení spolupráce v oblasti vzdelávania. Týka sa to chystaného vzájomného uznávania vysokoškolských diplomov, posilnenia výučby ruštiny na Slovensku a slovenčiny v Rusku a rozšírenia možností výmenných pobytov študentov. "Nie je žiadnym tajomstvom, že študovať na vašich univerzitách je otázka prestíže," podotkol Danko. Išlo o historicky prvé vystúpenie slovenského politika pred plénom ruskej Štátnej dumy.

 

 

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Filin
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies