Stavbári upozorňujú na zdražovanie materiálov. Čo na to ministerstvo?

NETKY.SK • 8 August 2021, 15:34 • 2 min
Stavbári upozorňujú na zdražovanie materiálov. Čo na to ministerstvo?

BRATISLAVA - Domáci stavbári už dlhšie upozorňujú na výrazný rast cien základných stavebných materiálov v dôsledku ich nedostatku a situácie vo svete.

slovakia

left justify in out

Za potrebné považujú prehodnotiť zazmluvnené ceny verejných stavebných zákaziek, vrátane eurofondových, inak nevylučujú ani ich prerušenie z finančných dôvodov, keďže nedokážu garantovať aktuálne zmluvné ceny.

 

img

Komplikovanú situáciu v súvislosti s cenami stavebných materiálov priznáva aj Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenskej republiky. O finančných a časových vplyvoch tohto problému a jeho prípadnom riešení chce minister dopravy a výstavby Andrej Doležal budúci týždeň v utorok hovoriť s premiérom Eduardom Hegerom. Ohrozené vraj môže byť aj využívanie finančných prostriedkov Európskej únie pri niektorých stavbách.

 

img

Väčšina zmlúv na stavebné práce, uzavretých na základe verejného obstarávania, podľa šéfa rezortu zakazuje meniť vysúťažnú jednotkovú cenu komodít. Možné je dodatkovanie zmluv v prípade prác navyše, na čo pamätá aj zákon o verejnom obstarávaní. "Potrebujeme si sadnúť s Úradom pre verejné obstarávanie (ÚVO), rozdiskutovať tento problém. Viem si predstaviť zásadné usmernenie ÚVO, alebo možno bude potrebná rýchla zmena zákona o verejnom obstarávaní, aby sme tento problém vyriešili," povedal v závere týždňa Doležal s tým, že to je finančná časť problému.

 

Prečítajte si: Globálna ekonomika sa zotavuje. Prečo tak výrazne zdraželi stavebné materiály po celom svete?

Ďalší problém je časový. Minister pripúšťa, že to môže oddialiť termín výstavby niektorých stavieb. Z hľadiska využívania eurofondov poznamenal, že každý dodatok k zmluve s následkom posunutia termínu výstavby znamená korekciu. "Korekcia znamená, že nesmieme čerpať 25 % z eurofondov, ale budeme ich musieť kryť z vlastných zdrojov," upozornil Doležal. Okrem vyriešenia finančného rozmeru problému je podľa neho potrebné ešte rokovať s Európskou komisiou o tom, že prípadné dodatky a predĺženia lehoty výstavby z dôvodu významného nedostatku konkrétnych tovarov nebudú mať za následok udelenie korekcie pri čerpaní eurofondov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies