Remišová sa vyjadrila, že rozhodnutie Ústavného súdu SR treba rešpektovať

NETKY.SK • 14 Máj 2020, 06:05 • 2 min
Remišová sa vyjadrila, že rozhodnutie Ústavného súdu SR treba rešpektovať

BRATISLAVA - Podpredsedníčku vlády pre investície a informatizáciu Veroniku Remišovú (Za ľudí) mrzí, že Ústavný súd (ÚS) SR podľa nej verejnosť informuje zavádzajúcim spôsobom, keď tvrdí, že zákon na boj proti novému koronavírusu vytvára systém plošného zberu údajov telekomunikačnými operátormi.

slovakia

left justify in out

Bežne sa využívajú 

Taktiež upozornila, že v skutočnosti operátori prevádzkové a lokalizačné údaje zbierajú aj v súčasnosti a ich anonymizovanú formu bežne využívajú pri komerčnej činnosti mnohé iné spoločnosti. O tom, že na identifikáciu nakazených ľudí majú poslúžiť mobilné lokalizačné dáta, informovala vicepremiérka ešte koncom marca.

 

img

 

V rámci tohto opatrenia majú mobilní operátori poskytnúť Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR dáta o pohybe pozitívne testovaných ľudí na nový koronavírus.

 

Bezúčelové spracovanie údajov 

Ústavný súd podľa jeho predsedu Ivana Fiačana zistil, že časť pozastavenej právnej úpravy nebola dostatočne určitá, pretože umožňovala štátnej moci spracúvať osobné údaje bez toho, aby bol jednoznačne vymedzený účel takého spracúvania a spôsoby nakladania s osobnými údajmi.

 

Názor podpredsedníčky vlády 

Remišová však s týmto odôvodnením nesúhlasí. "Účel použitia bol v zákone jasne stanovený a obmedzený na identifikáciu užívateľov v záujme ochrany života a zdravia v prípade šírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby," uviedla vicepremiérka. Úrad verejného zdravotníctva podľa nej mal dostať informáciu iba na základe písomnej odôvodnenej žiadosti týkajúcej sa konkrétnych ľudí a v zákone je jasne napísané, že všetky informácie sa nemôžu uchovávať dlhšie ako do konca tohto roka.

 

img

 

Prijatie zákona kvôli prevencii

Zákon parlament prijal v čase, keď Slovensku pre pandémiu hrozili tisíce mŕtvych a využitie technologických riešení na prevenciu šírenia ochorenia môžu podľa Remišovej v úsilí o zníženie šírenia nákazy výrazne pomôcť. "Vďaka týmto opatreniam Slovensko zatiaľ zvláda nákazu veľmi dobre a vďaka nízkemu počtu obetí sme najúspešnejšou krajinou v celej Európe," dodala.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies