Americká oscarová herečka Kim Hunterová by sa dožila 90 rokov

NETKY.SK • 12 November 2012, 10:56 • 2 min
Americká oscarová herečka Kim Hunterová by sa dožila 90 rokov

Americká oscarová herečka Kim Hunterová by sa dožila 90 rokov - Kultúra Americká herečka Kim Hunterová, držiteľka Oscara z roku 1951 za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Električka zvaná túžba, by sa v pondelok dožila 90 rokov. Rodáčka z Detroitu

slovakia

left justify in out

img

Americká herečka Kim Hunterová, držiteľka Oscara z roku 1951 za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe vo filme Električka zvaná túžba, by sa v pondelok dožila 90 rokov.

Rodáčka z Detroitu prišla na svet 12. novembra 1922 ako Janet Cole. Tiché zraniteľné stvorenie sa svojich hendikepov zbavilo za pomoci miestnej učiteľky, ku ktorej chodila na lekcie dramatického umenia.

Herecky debutovala v roku 1939 v Miami. Potom pôsobila v divadelnom zoskupení Theatre of Fifteen, ktoré sa rozpadlo v roku 1942 po odchode jeho mužských členov do armády. Počas pôsobenia v divadelnej spoločnosti (David O. Selznick's company) si zvolila umelecké meno Kim Hunter. Debutovala v televíznom filme The Seventh Victim (Siedma obeť, 1943). 

Popularitu získala po britskom romanticko-fantastickom filme A Matter of Life and Death (Otázka života a smrti, 1946), ktorý sa v USA uvádzal pod názvom Stairway to Heaven. Debut na Broadwayi absolvovala v úspešnom predstavení A Streetcar Named Desire (Električka zvaná túžba) v decembri 1947. Postava Stelly Kowalskej jej priniesla niekoľko cien. V roku 1951 si tú istú rolu zahrala vo filme s rovnakým názvom, zažiarila po boku Marlona Branda a Vivien Leighovej, a získala Oscara.

Politická aktivita, podpis petícii za ľudské práva a podpora Mierovej konferencie v New Yorku v roku 1949 vyniesla Kim Hunterovej počas éry Josepha Raymonda McCarthyho nálepku sympatizantky komunistov. Dostala sa na čiernu listinu, zamedzili jej prácu vo filme aj v televízii, hoci nikdy sa s komunistickými ideami nestotožnila. Jej svedectvo na súde v roku 1962 pomohlo očistiť ďalších umelcov z obvinení z kontaktov s komunistami.

Sporadicky sa potom vrátila na filmové plátna, pódiá aj na televízne obrazovky. Aj pre slovenských divákov je známa ako doktorka Zira z troch filmov o planéte opíc (Planet of the Apes – Planéta opíc, 1968, Beneath the Planet of the Apes - Do vnútra planéty opíc, 1970, Escape from the Planet of the Apes – Útek z planéty opíc, 1971). Napísala tiež autobiograficko-kuchársku knihu Loose in the Kitchen (1975).

Kim Hunterová zomrela 11. septembra 2002. Vo veku 79 rokov podľahla srdcovému infarktu vo svojom dome v Greenwich Village (USA).

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies