Americká armáda odstráni mólo pri Gaze. Prepravilo sa cez neho viac ako 8 tisíc ton potravín

NETKY.SK • 10 Júl 2024, 14:39 • 2 min
Americká armáda odstráni mólo pri Gaze. Prepravilo sa cez neho viac ako 8 tisíc ton potravín

GAZA - Americká armáda sa rozhodla odstrániť mólo vybudované pri Pásme Gazy. Informovala o tom v stredu agentúra AP s odkazom na niekoľko nemenovaných zdrojov. Mólo malo výrazne zvýšiť objem humanitárnej pomoci smerujúcej do Pásma Gazy, kde izraelská armáda bojuje s hnutím Hamas, ktoré má na svedomí minuloročný októbrový teroristický útok na juhu Izraela. Od začiatku sa však fungovanie móla stretávalo so závažnými problémami.

slovakia

left justify in out

Prevádzka móla, ktoré bolo odstavené od konca júna, americká armáda v stredu na niekoľko dní obnoví. Cieľom je prepraviť do Pásma Gazy pomoc, ktorá sa nahromadila na Cypre, odkiaľ vyplávajú lode s humanitárnym nákladom pre toto palestínske územie. Až sa táto pomoc vyčerpá, potom americká armáda mólo definitívne odstráni, povedali nemenované zdroje agentúre AP.

Prevádzka móla začala v polovici mája. Infraštruktúra mala zaručiť prísun humanitárnej pomoci po mori vzhľadom na to, že v Pásme Gazy neexistuje veľký nákladný prístav. Kvôli zlému počasiu však armáda konštrukciu niekoľkokrát odstránila, aby zabránila jej poškodeniu.

Po izraelskej operácii na záchranu rukojemníkov, pri ktorej zomrelo 270 Palestínčanov, mólo prestal v júni využívať kvôli bezpečnostným obavám Svetový potravinový program (WFP). Táto organizácia OSN distribuovala pomoc prevážanú cez more do Pásma Gazy.

Americká armáda podľa agentúry AP od začiatku tvrdila, že mólo je iba dočasným riešením humanitárnej situácie v Pásme Gazy, ktorá sa výrazne zhoršila po začiatku bojov vlani v októbri. Podľa expertov je ďaleko efektívnejšia preprava pomoci po ceste. Cez mólo podľa agentúry AP bolo prepravených do Pásma Gazy na 8 600 ton potravíntwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: AP, Foto: AP Photo / Leo Correa
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies