Američania si pripomínajú 50 rokov od atentátu na Kennedyho

NETKY.SK • 22 November 2013, 09:46 • 2 min
Američania si pripomínajú 50 rokov od atentátu na Kennedyho

WASHINGTON - Obyvatelia Spojených štátov si v piatok pripomínajú presne polstoročie od zavraždenia 35. amerického prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho.

slovakia

left justify in out

Jeho súčasný nástupca Barack Obama ešte v stredu navštívil Kennedyho hrobku, kde exprezident odpočíva po boku svojej zosnulej manželky Jacqueline. Aj 50 rokov po smrti Kennedyho podľa posledných prieskumov väčšina Američanov neverí, že vrah Lee Harvey Oswald konal sám tak, ako to tvrdí oficiálna verzia.

Kennedyho zavraždili o 12.30 miestneho času v piatok 22. novembra 1963 v texaskom Dallase na námestí Dealey Plaza. V čase útoku sedel vo svojej limuzíne s odkrytou strechou, keďže vonku napriek nepriaznivým predpovediam panovalo slnečné počasie. Žiadny ďalší americký prezident sa odvtedy v kabriolete verejne nepreviezol. Okrem Kennedyho sedeli v aute aj jeho dvaja ochrankári, vtedajší texaský guvernér John Connally s manželkou Nellie a prvá dáma USA Jacqueline Kennedyová. 

Oswald na prezidentskú kolónu vyčkával v budove miestnej knižnice, odkiaľ na prezidenta mieril cez otvorené okno na šiestom poschodí. Na Kennedyho vypálil dve strely zo svojej pušky s diaľkovým zameriavačom. Jedna z guliek Kennedyho zasiahla do chrbta a prešla mu krkom, ďalšia ho trafila priamo do hlavy. Zasiahnutý bol aj samotný Connally, ten však útok prežil. 

Policajti zadržali Oswalda už po hodine od jeho činu, krátko na to sa však sám stal obeťou atentátu. Bývalý člen amerického námorníctva v roku 1959 dezertoval do Sovietskeho zväzu, kde žil až do roku 1962. Po zatknutí ho počas prevozu do väznice zastrelil manažér miestneho nočného klubu Jack Ruby. Ten za vraždu dostal trest smrti, neskôr sa voči verdiktu odvolal, ešte pred skončením procesu však zomrel na rakovinu pľúc. 

Atentát na Kennedyho zmenil okrem atmosféry v USA aj fungovanie prezidentskej ochranky, ktorú zabezpečuje tajná služba Secret Service. Dnes je v nej zamestnaných 7000 ľudí a náklady na jej fungovanie dosiahnu ročne až 1,6 miliardy amerických dolárov (takmer 1,2 miliardy eur). Secret Service nasledujúcim šéfom Bieleho domu zakázala používanie spomínanej otvorenej limuzíny a bezpečnostné opatrenia sprísnila aj v ďalších oblastiach. Oficiálne vozidlo súčasného prezidenta Baracka Obamu na rozdiel od toho Kennedyho disponuje množstvom bezpečnostných prvkov - aj z tohto dôvodu podľa expertov pripomína skôr tank ako limuzínu. Auto prezývajú "Beštia" a je vybavené niekoľkými vrstvami špeciálneho panciera schopného odolať napríklad aj raketovému útoku. 

Obama si Kennedyho pamiatku uctil vo štvrtok, keď spoločne so svojím predchodcom Billom Clintonom navštívil jeho hrob vo Washingtone.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies