AKTUALIZÁCIA: Minister Mičovský stiahol svoju demisiu

NETKY.SK • 7 Jún 2021, 12:27 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Minister Mičovský stiahol svoju demisiu

BRATISLAVA - Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský stiahol svoju demisiu.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia 7. júna 14:00

 

 

Ján Mičovský pritom doručil svoju demisiu do Prezidentského paláca posledný májový deň. Dôvodom bolo podľa jeho vyjadrení vyvodenie politickej zodpovednosti za to, že pred viac ako rokom dal návrh na vymenovanie Gabiely Bartošovej za generálnu riaditeľku Slovenského pozemkového fondu. S ňou sa spája údajné korupčné správanie. Na dnešnom vyhlásení vlády zdôraznil, že všetky okolnosti, ktoré sa jej dávajú za vinu sa vzťahujú k obdobiu, keď fond mali v správe a politickej zodpovednosti predchádzajúce vlády. „To nič nemení na tom, že moja politická zodpovednosť je nespochybniteľná," dodal.

 

 

Dôvody Mičovského odchodu
Upozornil na to, že od tejto chvíle sa udialo niekoľko vecí, ktoré napokon viedli k zmene jeho rozhodnutia. V prvom rade Mičovský poukázal na to, že mal svojím odchodom „potešiť" množstvo ľudí, ktorí roky devastovali Slovensko. „Bol som prekvapený tou radosťou, niektorí možno strieľali aj šampusy," skonštatoval. Na druhej strane vyzdvihol podľa neho úprimnú ľútosť množstva ľudí a zároveň aj určité výčitky, že odchádza z boja. „Dali mi mnohí pocítiť, že v tejto fáze sa z boja neuteká," uviedol. Podporu mu mali vyjadriť lesníci, ale aj malí poľnohospodári.

 

Mičovského kritické vyjadrenie
Mičovský sa zároveň veľmi kriticky vyjadril k návrhu skupiny koaličných poslancov na odčlenenie chránených území od rezortu pôdohospodárstva a ich presun pod ministerstvo životného prostredia. Podľa neho je to hlboko nesystémový krok, ktorý nebol s nikým prekonzultovaný a v podstate obchádza štandardný legislatívny proces. Poukázal taktiež na fakt, že snaha o presadenie uvedeného návrhu sa objavili práve vtedy, keď ohlásil svoj odchod z funkcie. On sám takýto scenár vylučuje. „Nemôžem sa s tým stotožniť," povedal.

 

Reakcia strany Hlas-SD
Na konanie Mičovského už zareagovala opozičná strana Hlas - sociálna demokracia. Podávanie a následne sťahovanie demisií je podľa nej absolútnym výsmechom štátu a jeho inštitúcií. „Stiahnutie demisie sa dá interpretovať jediným spôsobom, ak ide o vlastnú stoličku, sú nominanti OĽaNO schopní tolerovať hocičo, aj korupciu, proti ktorej pred voľbami toľko sľubovali bojovať. Minister Mičovský zo seba urobil nesvojprávnu a smiešnu figúrku a stal sa ďalším symbolom totálneho chaosu a cirkusu v podaní vládnej koalície," tvrdí.

Ak sa raz niekto rozhodne, že voči sebe vyvodzuje politickú zodpovednosť a nechce už riadiť zverený rezort, nemá podľa Hlasu vo svojej funkcii čo hľadať. Opozičná strana preto vyzýva premiéra Hegera, aby Mičovského bezodkladne odvolal zo svojej funkcie. Je to jeho podľa nej jediná možnosť ukázať, že aspoň on ako predseda vlády vníma boj proti korupcii do dôsledkov, a nie iba ako nekonečné frázy v televíznych reláciách. Ak tak neurobí, poslanci Hlasu okamžite opätovne spustia proces na vyslovenie nedôvery ministrovi v Národnej rade SR.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora

SPPK označila viac ako ročné pôsobenie Mičovského v pozícii ministra ako odraz absolútnej neodbornosti, nekoncepčnosti prijímaných rozhodnutí a vytvárania výraznej nervozity medzi samotnými poľnohospodármi a potravinármi. „Máme 5 minút po dvanástej, nemôžeme nečinne prešľapovať na mieste a pozerať sa na to, čo sa deje. Dva týždne sme bez vedenia ministerstva. Skutočne už nevieme, čo si máme o tejto absurdnej situácii myslieť. Ináč ako chaos nad chaos sa to nazvať nedá,“ zhodnotil predseda SPPK Emil Macho. Komora vyzvala predsedu vlády, aby túto neštandardnú situáciu čo najskôr vyriešil

 

Pôvodná správa

Mičovský o tom informoval na dnešnom mimoriadnom vyhlásení. „Som si vedomý, ze to nie je jednoduchý proces a chcem sa ospravedlniť pani prezidentke a aj mojim kolegom, ale som presvedčený, že napriek strate politickej krásy, som povinný sa pokúsiť dotiahnuť dielo, ktoré sme začali," povedal.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies