AKTUALIZÁCIA: Ľudia pracujúci v lesoch strácajú prácu. Utekajú do zahraničia

NETKY.SK • 1 Marec 2021, 12:44 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: Ľudia pracujúci v lesoch strácajú prácu. Utekajú do zahraničia

SLOVENSKO - Ľudia pracujúci v lesoch, kvôli obmedzeniam od ochranárov prírody, prichádzajú o prácu a utekajú do zahraničia.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia

 

Ministerstvo životného prostredia reagovalo na konanie Slovenskej lesníckej komory a uviedlo, že tvrdenie o zákaze vstupu lesných robotníkov do lesa od marca do augusta považuje za hrubo zavádzajúce.

 

Lesní robotníci podľa ministerstva môžu normálne pracovať tak, ako to povoľuje zákon. Uviedli tak v stanovisku. Jediná výnimka sa týka území, na ktorých je kriticky ohrozený druh hlucháň hôrny, prípadne súvisiace živočíšne druhy.

V poslednej novele zákona sa začal využívať súhlas Štátnej ochrany prírody aj pre náhodnú alebo kalamitnú ťažbu dreva, ktorá sa v minulosti regulovala minimálne. „V niektorých regiónoch tvorí náhodná ťažba stále 50 percent celkovej ťažby. V minulosti stačilo, keď lesný hospodár, alebo lesný úrad vyhlásil, že na území je kalamita a mohlo sa ťažiť bez následného povoľovania či podrobnejšieho zohľadňovania záujmov ochrany prírody,“ uviedlo Ministerstvo životného prostredia v stanovisku.

 

Envirorezort dodal, že situácia sa novelou ochrany prírody mení nielen v prospech vzácneho hlucháňa hôrneho, ale predovšetkým v prospech zdravého životného prostredia.
 

 

Pôvodný text: 

 

Ľudia pracujúci v lesoch strácajú prácu a odchádzajú za ňou do zahraničia. Uviedla to Slovenská lesnícka komora v tlačovej správe. Podľa komory za vzniknutú situáciu môže uplatňovanie novely zákona o ochrane prírody, ktorá sa pretavuje do stanovísk a zákazov vydávaných Štátnou ochranou prírody.

 

img

 

Komora chce naliehať na kompetentné orgány, aby sa zaoberali dopadom ochranárskych opatrení na život ľudí na vidieku.

 

img


Lesníci poukazujú napríklad na prípad zo Štátnych lesov Tatranského národného parku, kde z dôvodu hniezdenia vtákov nesmú spracovávať kalamitné drevo od 1. marca do 31. augusta. Štátnym lesom TANAP-u však nebola zo strany ochranárov údajne poskytnutá žiadna oficiálna identifikácia chránených druhov a biotopov v teréne.

 

img

 

Nespracovaním kalamitného dreva tak podľa nich môže dochádzať k šíreniu podkôrneho hmyzu, napadnutiu zdravých stromov lykožrútom a následnému odumieraniu stromov.

Vďaka zákazu nemôže podľa oblasti Tatranskej Javoriny pracovať 12 pracovných skupín, ktoré tvorí približne 50 živnostníkov. V obci Lendak (okres Kežmarok) vraj pre ochranárske obmedzenia doteraz predalo kone a traktory viac ako 200 živnostníkov, ktorí odišli za prácou do zahraničia.

SLK preto bude naliehať na kompetentné orgány, aby sa vážne zaoberali dopadom ochranárskych opatrení na život ľudí na slovenskom vidieku a prijali opatrenia, ktoré zabezpečia rozvoj, nie útlm v mestečkách a obciach na Slovensku,“ uviedla komora v stanovisku.

Prečítajte si ďalše články:

 

Austrálskym bušom sa 5 rokov túlala ovca. Jej vlna vážila 35 kilogramov

 

Návrh strany Sme rodina zničí slovenských pekárov

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies