Návrh strany Sme rodina zničí slovenských pekárov

NETKY.SK • 26 Február 2021, 09:56 • 2 min
Návrh strany Sme rodina zničí slovenských pekárov

BRATISLAVA - Pekári upozorňujú na to, že Sme rodina, ich svojim návrhom môže úplne položiť. Návrh predĺženia splatnosti faktúr na 30 až 60 dní by ich mohol zruinovať.

slovakia

left justify in out

Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov uviedol, že návrhy strany Sme rodina k novele zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami z dielne rezortu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka, ktorá je na pôde parlamentu, zničia slovenských pekárov, cukrárov a cestovinárov.

 

img

 

Podľa zväzu je šokujúce, že predseda výboru Národnej rady pre pôdohospodárstvo Jaroslav Karahuta, ktorý by mal chrániť potravinovú sebestačnosť krajiny, predložil bez diskusie pozmeňujúci návrh s tak ničivým dopadom nielen na pekárov, cukrárov a cestovinárov, ale aj na ďalších výrobcov potravín.

 

img

 

 

 

Novela zákona


Podľa zväzu S doručenia faktúry by pre pekárov a cukrárov znamenal, že obchodný reťazec zinkasuje za čerstvé pečivo, či koláče, peniaze v rovnaký deň, ale pekárovi zaplatí až o jeden či dva mesiace.

 

img

 

"Majú slovenskí výrobcovia potravín financovať rekordne ziskové reťazce? Karahutov pozmeňujúci návrh znamená koniec slovenských pekárov a cukrárov. V období, kedy sektor HORECA nefunguje. Je to absolútne neakceptovateľné a sme doslova šokovaní,“ zdôraznila Tatiana Lopúchová, predsedníčka predstavenstva zväzu.

 

 

Nekalé praktiky

Pozmeňujúci návrh Sme rodina vracia podľa Tatiany Lopúchovej do života nekalé praktiky obchodných reťazcov súvisiace s marketingom, logistikou či množstevnými zľavami. Ide o často zneužívané praktiky, veľakrát využívané reťazcami až do platnosti súčasného zákona o neprimeraných obchodných praktikách.

 

img

 

Dodala, že verejnosti sú známe prípady, keď si reťazce od slovenských výrobcov potravín pýtali poplatky na jubileá svojho pôsobenia na Slovensku, či špeciálne debničkové systémy, ktoré nútili potravinárov prenajímať si predražené prepravky od konkrétneho partnera reťazca.

Podľa zväzu sú pekári chrbtovou kosťou slovenského potravinárstva, pričom zamestnávajú 12 000 pracovníkov. "Štát nám počas pandémie vôbec nepomohol a naopak teraz Sme rodina navrhuje zmeny, ktoré nás majú doslova zničiť. Dôrazne vyzývame politickú stranu Sme rodina a pána poslanca Karahutu, aby tento pozmeňujúci návrh zahodili do koša a svoje návrhy najprv konzultovala s tými, na ktorých majú obrovský dopad. Prijatie Karahutovho pozmeňujúceho návrhu bude krokom spať do obdobia dominancie reťazcov a poklesu slovenských potravín na pultoch,“ uviedla Tatiana Lopúchová.

 

Súvisiaci článok: Cena pšenice rapídne rastie, budeme mať drahší chlieb aj pečivotwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies