Zomrela fotografka Letizia Battagliová, ktorá zachytávala mafiánske zločiny

NETKY.SK • 14 Apríl 2022, 18:30 • 2 min
Zomrela fotografka Letizia Battagliová, ktorá zachytávala mafiánske zločiny

RÍM – V noci na štvrtok zomrela vo veku 87 rokov talianska fotoreportérka Letizia Battagliová. Preslávila sa fotografiami zachytávajúcimi brutalitu sicílskej mafie Cosa Nostra. TASR správu prevzala od agentúr DPA a AFP.

slovakia

left justify in out

Battagliová bola bojovníčkou proti mafii a organizovanému zločinu, mestskou poslankyňou v Palerme a členkou Sicílskeho regionálneho zhromaždenia. Svoju kariéru začala ako fotoreportérka novín L'Ora, pričom sa začala špecializovať na čiernobiele fotografie života v tieni sicílskej mafie Cosa Nostra, ktorý fotografovala najmä v 70. a 80. rokoch minulého storočia. Jej fotografie boli známe svojou brutalitou. Zobrazovali obete prestreliek, mŕtvoly s otvorenými očami, deti so zbraňami či plačúce rodiny obetí.

 

 

Na jednej z jej najznámejších fotografií sa nachádza terajší taliansky prezident Sergio Mattarella snažiaci sa z vraku auta vytiahnuť mŕtve telo svojho brata Piersantiho, ktorého zavraždila mafia. Fotografia vznikla v roku 1980. Obete a reálie mafiánskeho režimu prestala fotografovať v roku 1992 po vraždách sicílskych sudcov Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina, ktorí patrili medzi jej priateľov. Podľa vlastných slov bola unavená a šokovaná z nekonečného násilia, ktoré mafia páchala.

 

„Úžasná fotografka, úžasná Talianka,“ reagoval na Battagliovej úmrtie taliansky minister kultúry Dario Franceschini. Starosta Palerma Leoluca Orlando na Twitteri napísal, že Battagliová bola „výnimočnou ženou a symbolom na ceste oslobodenia mesta od vlády mafie“.

 

Možno vás zaujme: Rakúsko od soboty ruší respirátory v bežných obchodochtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies