AKTUALIZÁCIA: V kauze Dušana Kováčika vypovedal Norbert Paksi, pojednávanie pokračuje zajtra

NETKY.SK • 11 August 2021, 11:03 • 2 min
AKTUALIZÁCIA: V kauze Dušana Kováčika vypovedal Norbert Paksi, pojednávanie pokračuje zajtra

PEZINOK - Generálny prokurátor z obdobia rokov 2013 až 2020 Jaromír Čižnár sa dnes dostavil na Špecializovaný trestný súd v Pezinku, aby vypovedal v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom. Paksiho priviedla na súd eskorta z väznice, keďže bol v rámci dohody o vine a treste za viaceré trestné činy odsúdený na trest päť rokov väzenia.

slovakia

left justify in out

Aktualizácia (11.8. o 15:33)

Expolicajt Norbert Paksi nevie nič o skutkoch, ktoré obžaloba pripisuje Dušanovi Kováčikovi. Pôsobil ako zástupca riaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností. 

 

Bývalého policajta pôvodne zadržali na jeseň minulého roku spolu s Dušanom Kováčikom, na súde však dnes uviedol, že ho nepozná. V rámci svojej výpovede ďalej uviedol, že minulý rok v lete dal dnes už zosnulému bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby Františkovi Böhmovi informáciu, že polícia v súvislosti s údajnou prípravou vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu odpočúva bývalého šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa.

 

Ten mu údajne povedal, že Makó o tom už vie. Zároveň mu povedal, že Makó bol po odchode z finančnej správy zaradený ako príslušník SIS.

 

img

 

Neskôr Paksi o odpočúvaní, v spoločnosti bývalého námestníka riaditeľa SIS Borisa Beňu, telefonicky povedal aj samotnému Makoóvi. Jeden zo skutkov, pre ktorý je Dušan Kováčik obžalovaný, je neoprávnené poskytnutie informácie Ľudovítovi Makóovi o vyšetrovaní prípravy vraždy Čurillu.

Pojednávanie v tejto kauze pokračuje vo štvrtok 12. augusta. Mimo iného by mal vypovedať odsúdený Csaba Dömötör.

 

Bývalý člen takáčovcov Csaba Dömötör sa mal dohodnúť na vine a treste

 

Aktualizácia 11. augusta 12:30

Na súde tiež vypovedal riaditeľ odboru všeobecnej kriminality Úradu špeciálnej prokuratúry Vladimír Kuruc. K žalovaným skutkom sa však konkrétne vyjadriť nevedel. V čase, keď sa v roku 2017 riešila väzba Kudličku, bol podľa vlastných slov na dovolenke v Chorvátsku. Uviedol tiež, že Dušan Kováčik mu neskôr pridelil jednu z trestných vecí týkajúcich sa vtedajšieho šéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa, konkrétne údajnú prípravu vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu, aby ju postúpil ďalšiemu prokurátorovi na výkon dozoru. V tejto súvislosti ho prekvapilo, že sa obžalovaný o Makóovi vyjadroval ako o Lajkovi.

S Dušanom Kováčikom mal vraj Kuruc v dobe, keď bol špeciálnym prokurátorom, štandardný pracovný vzťah. „Nikdy sa nestalo, že by odo mňa žiadal niečo neštandardné." 
 

Pôvodná správa

Dušan Kováčik je stíhaný pre viacero skutkov vrátane obvinenia, že za úplatok zabezpečil, aby Úrad špeciálnej prokuratúry nepodal sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa skupiny takáčovci Ľubomíra Kudličku z väzby.

 

img

 

Súvisiaci článok: V stredu pokračuje proces s Dušanom Kováčikom

Bývalý šéf prokuratúry na súde povedal, že Dušana Kováčika pozná 25 rokov a mali pracovný aj priateľský vzťah. Čižnár sa podľa jeho slov o predmetnom skutku, ako generálny prokurátor v roku 2017, dozvedel z médií. Na následnej porade na generálnej prokuratúre sa Dušana Kováčika pýtal, či sú informácie o prepustení Kudličku a nepodaní sťažnosti pravdivé. „On povedal, že áno," povedal Čižnár s tým, že Dušan Kováčik zdôraznil, že postup v tejto veci bol podľa neho správny. Dôkazná situácia v prípade bola totiž podľa neho slabá. „Ja som mu povedal, že by som sťažnosť podal," uviedol bývalý generálny prokurátor.

 

Na druhej strane pripustil, že slabú dôkaznú situáciu v prípade Kudličku konštatoval aj súd a proces jeho prepustenia nikto nespochybnil. Čižnár zároveň poprel, že by táto situácia vyvolala ostrý konflikt medzi ním a Dušanom Kováčikom. Doplnil, že nevidel dôvod vyvodzovať voči nemu nejaké dôsledky, keďže za iný právny názor nie je možné trestať.

Čižnár tiež zdôraznil, že prokurátorka Blanka Godžová nebola povinná počúvať pokyn Dušana Kováčika v tejto veci, keďže jej zákon takúto povinnosť neukladá. „Ona mohla jednoducho povedať, že má iný názor." 

 

Podľa neho jej špeciálny prokurátor mohol dať maximálne odporúčanie nepodať sťažnosť. „Mohla si ponechať lehotu a rozhodnúť neskôr." 

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby. Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine. Stíhaný je väzobne.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies