Ako získať peniaze na dovolenku tento rok?

NETKY.SK • 21 Marec 2023, 17:00 • 2 min
Ako získať peniaze na dovolenku tento rok?

BRATISLAVA - Posledné mesiace a roky nepriali našim peňaženkám. Inflácia dosiahla dvojciferné číslo. Z mesiaca na mesiac sa mnohým ťažšie vychádza. Onedlho je tu však čas dovoleniek, a to pre mnohých môže znamenať stres z finančných nárokov, ktoré takáto dovolenka so sebou prináša.

slovakia

left justify in out

Ako to zmeniť?
„Ľudia paradoxne nechcú meniť nič vo svojom živote. Chcú sa len lepšie cítiť. To,čo v nich vytvára negatívne pocity je, keď majú finančné problémy, nevychádza im finančný rozpočet alebo si nevedia kúpiť to, po čom túžia,“ hovorí mentálny kouč Andy Winson a pokračuje: „Rovnako tomu je, keď chcú mať lepší vzťah. Sú nespokojní v intímnej oblasti, v oblasti pochopenia, bezpečia a istoty vo vzťahu alebo preto, že je vo vzťahu stereotyp a nuda.“ Či už je to nespokojnosť s čímkoľvek, základný problém je v tom, že hoci sa v týchto oblastiach necítime spokojne, nechceme zmeniť svoje návyky. V oblasti financií je tých možností naozaj veľa. „Zvykli sme si na určité pohodlie a ak z neho máme vyjsť, tak sa tomu vyhýbame. Ešte aj náš mozog nám hovorí, že máme kde bývať, máme čo jesť, máme stabilný príjem a vlastne na tom niesme až tak zle,“ vysvetľuje A. Winson. Takéto uvažovanie nad človekom už pri prvom pokuse zvykne vyhrať. „Lebo je to pokus a nie rozhodnutie,“ dodáva. Na to, aby nám niečo prinieslo dlhodobú zmenu v živote, potrebujeme vytvoriť permanentnú aktivitu, ktorá nás postupne priblíži k cieľu. „Mozog potrebuje určitý čas, aby vytvoril nové neurodráhy, ktoré ovplyvnia naše nové správanie,“ hovorí mentálny kouč. Na to, aby sme si mohli dopriať napríklad dovolenku odporúča pár krokov, ktoré sú ľahko zvládnuteľné. Potom sa stačí už len rozhodnúť a konať podľa tohto rozhodnutia.

 

1. Koľko peňazí na dovolenku potrebujem?
2. Koľko dní mám na to, aby som tieto prostriedky získal?
3. Koľko viem denne ušetriť?
4. Koľko viem denne zarobiť naviac?
5. Odložiť peniaze na špeciálny podúčet alebo do „pohára“

 

Ak si na úvod poviete, koľko peňazí potrebujete na dovolenku, môže sa to zdať ako priveľké sústo. „Pri všetkých veľkých cieľoch má náš mozog strach a presvedčenie, že to sa nedá. Ak si však tento cieľ rozmeníte na menšie, dosiahnuteľnejšie ciele, zrazu je oveľa ľahšie urobiť prvý krok,“ vysvetľuje Andy Winson. Ak teda viete, koľko peňazí potrebujete a aj viete koľko na to máte dní, potom je pri pohľade na dennú sumu náš cieľ zrazu oveľa dostupnejší a dosiahnuteľnejší.

Zarobiť alebo ušetriť? „Čísla nepustia. Ak chcem získať nejaký benefit alebo pôžitok a nie som schopný zvýšiť svoj príjem, musím znížiť svoj výdaj,“ vysvetľuje tréner a autor knihy Mysli, konaj, zbohatni. „Nie sme ochotní sa vzdať nášho komfortu. Napríklad neísť do práce autom ale autobusom. Ľudia bojujú práve v tomto. Na jednej strane chcú viac ušetriť, ale chcú si aj viac dovoliť. Nie sú ochotní vydať úsilie navyše, aby zarobili viac peňazí alebo aby si tvorili pasívne príjmy,“ hovorí.

Ak ste už definovali svoju dennú sumu, je načase ju aj reálne odložiť, napríklad na podúčet v banke alebo doma na špeciálne miesto. „Už to sústo nie je až také veľké a možno zistíme, že nám tie peniaze na dennej báze ani nechýbajú. Malé kroky však prinesú koncový zisk,“ prezrádza Andy Winson.


Bonusový tip na záver


Existujú rôzne stratégie, ako pracovať sám so sebou. „Niektorým vyhovuje metóda biča. Tým by som odporúčal napríklad objednať dovolenku hneď, keď je v predpredaji. Samozrejme, aby si vytvorili nielen záväzok, ale aj plán ako ho budú splácať. Všeobecne však platí, že pri vhadzovaní čohokoľvek do nákupného košíka, či už reálneho alebo virtuálneho, by sme sa mali samých seba spýtať, či to chcem alebo či to potrebujem. Ak je to len v rovine, že to chceme, ale nepotrebujeme, tak vtedy nekupovať,“ dodal na záver.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies