Ako UNICEF pomáhalo počas 10-tich rokov vojny v Sýrii?

NETKY.SK • 16 Marec 2021, 16:16 • 2 min
Ako UNICEF pomáhalo počas 10-tich rokov vojny v Sýrii?

Situácia väčšiny detí v Sýrii nebola nikdy horšia. Takmer 90 % detí potrebuje humanitárnu pomoc, čo je až o 20 % viac ako v minulom roku.

slovakia

left justify in out

Napriek týmto neuveriteľným ťažkostiam, deti a mladí ľudia v celej Sýrii prežívajú. Usilujú sa o mier a snažia sa vybudovať lepší život pre seba a svoje komunity.

 

UNICEF je jednou z najvýznamnejších humanitárnych organizácií na svete, ktorá pomáha deťom v núdzi už od roku 1946. Pôsobíme vo viac ako 190 krajinách, na tých najťažšie dosiahnuteľných miestach. Pracujeme deň čo deň, aby sme pomohli prežiť deťom, ktoré sa ocitli v núdzi. Ochraňujeme ich práva, zabezpečujeme pre ne vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky, vzdelanie, aby dostali šancu naplniť svoj potenciál.
 


Vojna v Sýrii si žiada svoju daň 
Desať rokov trvajúci konflikt sa dotkol každého dieťaťa v krajine. Násilím, stratou domova a príbuzných, stratou možnosti plnohodnotne sa vzdelávať. Krajina je fyzicky zdevastovaná. Zvlášť alarmujúca je situácia v severnej Sýrii. Na severozápade zostávajú milióny detí vysídlených, pričom veľa rodín utieklo pred násilím viackrát, niektoré až sedemkrát, aby si našli bezpečné miesto na prežitie.

 

img

 

Potraviny 
Rodiny tiež trpia ekonomicky. Ceny potravín (tvz. potravinový kôš) sa za posledný rok zvýšil v priemere o 230%. Predstavte si, že najbližšie keď pôjdete na nákup, bude chlieb, ktorý ste doteraz kupovali za 1€ stáť 3,30 €. Mnohé rodiny zháňajú jedlo len s veľkými ťažkosťami.

 

Práca pred školou 

Približne pol milióna detí je chronicky podvyživených. Pandémia COVID-19 túto krízu ešte prehĺbila. Rodičia jedia menej, aby mohli nakŕmiť svoje deti, namiesto do školy ich posielajú do práce a dievčatá aj chlapci čelia riziku predčasného alebo núteného sobáša.

 

img

 

Základné vzdelanie 
Vzdelávací systém je preťažený, nedostatočne financovaný a rozdrobený. Začiatkom roku 2021 už nemohla byť používaná v Sýrii jedna z troch škôl, pretože boli zničené, poškodené alebo sa využívajú na vojenské účely. Takmer 2,45 milióna detí v Sýrii je mimo školy. Deti, ktoré môžu navštevovať školu sa často učia v preplnených triedach a v budovách s nedostatkom vody, hygienických zariadení, elektriny, kúrenia alebo vetrania.

 

imgAktivity UNICEF vo vojne zmietanej Sýrii
Milióny sýrskych detí potrebujú určitú formu humanitárnej pomoci. UNICEF a partneri pôsobia v Sýrii a v celom regióne - pomáhajú deťom vyrovnať sa s dopadmi konfliktu, zabezpečujú vodu, jedlo, strechu nad hlavou, lieky... Umožňujú prístup ku vzdelaniu a službám psychosociálnej podpory s cieľom pomôcť deťom a rodinám zotaviť sa z traumy.

 

V spolupráci s partnermi, UNICEF naďalej poskytuje pomoc vrátane hygienických súprav, nezávadnej pitnej vody, skríningu a liečby podvýživy. Aby sa zabránilo šíreniu COVID-19, UNICEF a partneri zdieľajú správy a materiály o prevencii.

 

 

img


Alarmujúce čísla po 10 rokoch vojny:

12 000 zabitých a zranených detí

6 miliónov detí narodených do vojny

viac ako 13 miliónov ľudí odkázaných na humanitárnu pomoc

500 000 podvyživených detí

Za posledný rok zdraželi potraviny o 236%

2,45 milióna detí prestalo chodiť do školy

9,3 milióna ľudí žije v potravinovej neistote

funguje iba 1/2 zdravotných centier
Výsledky práce UNICEF v Sýrii za minulý rok 2020:

Zlepšili sme prístup k vode pre približne 3,2 milióna ľudí

Vyšetrili sme 2,6 milióna žien a detí s podozrením na akútnu podvýživu

Zabezpečili sme prístup k vzdelaniu pre 2,2 milióna žiakov

Poskytli sme výživu pre 1,6 milióna detí, tehotných žien a dojčiacich matiek

Zaočkovali sme 2,6 milióna detí do 5 rokov proti detskej obrne

Zorganizovali sme preventívne školenia o rizikách spojených s výbušninami pre 1,3 milióna ľudí


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies