Ako predísť vzťahovému vyhoreniu? Toto radí psychologička

NETKY.SK • 25 Marec 2019, 09:40 • 2 min
Ako predísť vzťahovému vyhoreniu? Toto radí psychologička

BRATISLAVA - Jedným zo základných pravidiel, ktoré pomáhajú vyvarovať sa vzťahovému vyhoreniu, je komunikácia.

slovakia

left justify in out

"Nenechávajte si pre seba, čo vás trápi. Partner to predsa nemusí vidieť rovnako. Zvoľte správny tón, slová a čas," povedala pre TASR psychologička z Polikliniky Jána Jonáša v Bratislave Beatrice Tkáčová.

 

"Pokiaľ syndróm vyhorenia partneri ignorujú, respektíve si ho vo vzťahu ani neuvedomia, môže im spôsobiť obrovské psychické, aj fyzické problémy. Neriešenie tohto problému môže každému z nich priniesť úzkosti, depresiu, negativizmus, skľúčenosť, únavu, izolovanosť, no v horšom prípade i samovražedné sklony," zdôraznila.

 

img

 

Syndróm vyhorenia, nazývaný aj "burn-out", pozná spoločnosť ako pojem týkajúci sa pracovnej oblasti. Je to syndróm telesného, psychického a emočného vyčerpania u človeka. Hovorí sa o ňom vtedy, ak človek nedokáže vykonávať svoju prácu s radosťou. Veci súvisiace s prácou prežíva stresujúco, neverí si, zaznamenáva prudký pokles produktivity práce, cíti sa nedocenený, unavený, vyčerpaný a na pokraji svojich síl. O syndróme vyhorenia však možno podľa psychologičky hovoriť aj v rámci partnerských vzťahov.

 

Odborníčka odporúča ľuďom, ktorí sa chcú vyhnúť syndrómu vyhorenia, aby nepripisovali veciam väčší význam než majú. "Nežite minulosťou a nevyťahujte staré hriechy, nič pozitívne to neprinesie. Prejavujte záujem o druhého. Vnímajte ho takého, aký je. Premýšľajte nad jeho pozitívnymi vlastnosťami viac ako nad negatívnymi. Oceňte ho," radí.

 

img

 

Rešpektovať partnera takého, aký je, je mimoriadne dôležité. Za iný názor by sme ho nemali odsudzovať. Lepším riešením je snažiť sa pochopiť, prečo tak uvažuje. "Každý večer si na seba nájdite chvíľku času a jeden celý deň v týždni strávte spolu. Nájdite si spoločný koníček. Riešte veci spolu, zblíži vás to," odporúča psychologička.

 

Ako dodala, dôležité je tiež to, aby si boli partneri stále fyzicky blízki. "Dotýkajte sa navzájom, lebo fyzická a emočná blízkosť spolu súvisia," uzavrela.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies