Ak rodič nedá dieťa do škôlky, môže dostať pokutu

NETKY.SK • 19 Máj 2019, 13:37 • 2 min
Ak rodič nedá dieťa do škôlky, môže dostať pokutu

BRATISLAVA - Obec uloží pokutu do 331,50 eura zákonnému zástupcovi dieťaťa, ktorý ohrozil jeho výchovu a vzdelávanie alebo zanedbal starostlivosť o povinnú školskú dochádzku dieťaťa. Píše sa to v návrhu novely školského zákona, ktorým sa má zaviesť povinné predprimárne vzdelávanie pre všetky päťročné deti.

slovakia

left justify in out

So samotným zavedením povinnej škôlky nesúhlasí opozícia, rodičia detí so zdravotným znevýhodnením či Slovenská komora učiteľov. Podľa prezidenta komory učiteľov Vladimíra Crmomana zavedenie povinnej škôlky nebude pre zlepšenie vzdelávacích šancí všetkých detí, vrátane detí so zdravotným a sociálnym znevýhodnením, postačujúce.

Rodič alebo zákonný zástupca môže dostať pokutu v troch prípadoch. „Ak zákonný zástupca neprihlási dieťa na povinnú školskú dochádzku; ak dieťa, ktoré plní povinnú školskú dochádzku v materskej škole, neospravedlnene vynechá viac ako tri dni v mesiaci alebo ak dieťa, ktoré plní povinnú školskú dochádzku v základnej škole alebo v strednej škole, neospravedlnene vynechá viac ako 60 vyučovacích hodín v príslušnom školskom roku,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu.

Nezaradená poslankyňa NR SR a členka mimoparlamentnej strany Spolu Simona Petrík, naopak, navrhuje pokutu pre štát, ktorá sa má vyplatiť každému rodičovi, ktorého trojročné a staršie dieťa nezíska miesto v škôlke, a to minimálne vo výške rodičovského príspevku každý mesiac. „Vláda Smeru už dekádu zlyháva v zabezpečení základných služieb pre rodičov a ešte má tú drzosť ich pokutovať. Narýchlo a bez diskusie prijatý povinný predškolský ročník bez zriadenia dodatočných kapacít povedie k ďalšiemu zníženiu kapacít a k ešte horšej dostupnosti škôlok pre trojročné deti,“ uviedla Petrík pre agentúru SITA.

 

obrazok


Podľa poslanca NR SR a tímlídra strany Sloboda a Solidarita pre školstvo Branislava Gröhlinga má tento zákon medzery. „V škôlkach chýbajú miesta aj učiteľky, ako aj financovanie. V takej situácii nemôžeme pokutovať rodiča za to, že nedá dieťa do škôlky. Možno preto, lebo v blízkosti domova nie je škôlka, možno je tam škôlka, ktorá má naplnené kapacity. Výška pokuty je podľa mňa príliš vysoká,“ uviedol pre agentúru SITA s tým, že štát chce dať rodičom povinnosť dať dieťa do škôlky, ale vôbec nevyriešil dostupnosť miest a financovanie škôlok. „Čiže v konečnom dôsledku vás štát núti dať dieťa do škôlky, v ktorej nemusí byť miesto. Považujem to za absurdné,“ dodal opozičný poslanec.

Parlament sa na aktuálnej 45. schôdzi zaoberá návrhom koaličných poslancov Evy Smolíkovej (SNS), Ľubomíra Petráka (Smer-SD) a Pétera Vörösa (Most-Híd) o zavedení povinnej škôlky pre všetky päťročné. Touto právnou úpravou sa povinná školská dochádzka predlžuje zo súčasných desať rokov na jedenásť rokov, pričom povinná školská dochádzka v materskej škole bude trvať jeden školský rok. Účinnosť návrhu novely zákona navrhujú na 1. septembra 2020. O návrhu budú poslanci hlasovať v utorok 21. mája.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Jana Hupková
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies