Ak bude zvolený D. Trnka, môže to byť začiatok konca vládnej

NETKY.SK • 20 Október 2010, 10:32 • 2 min
Ak bude zvolený D. Trnka, môže to byť začiatok konca vládnej

Ak bude zvolený D. Trnka, môže to byť začiatok konca vládnej

slovakia

left justify in out

Ak bude zvolený Dobroslav Trnka za generálneho prokurátora aj pre ďalšie funkčné obdobie, bude to znamenať začiatok konca vládnej koalície. Novinárom to dnes povedal predseda Mosta-Híd Béla Bugár. Koalícia sa už niekoľko dní snaží zatiaľ neúspešne dohodnúť na spoločnom nominantovi, keďže Trnkovi sa končí sedemročné funkčné obdobie a nedohodla sa ani po dnešnom zasadnutí expertnej skupiny. Práve súčasného šéfa prokurátorov navrhuje poslanec Stanislav Janiš (SDKÚ-DS).
"Som zhrozený, keď vidím, že nie hocijaký člen koaličnej strany navrhuje súčasného generálneho prokurátora. To už predurčuje, kto môže byť v tajnej voľbe zvolený," povedal Bugár. Trnku totiž podporuje aj Smer-SD a zrejme aj SNS. Líder Mosta-Híd preto dúfa, že sa SDKÚ-DS nedohodla s Robertom Ficom (Smer-SD). Na zvolenie generálneho prokurátora je potrebných minimálne 76 hlasov, Smer-SD, SNS a SDKÚ-DS by pohodlne túto väčšinu dosiahli.
Bugár upozornil, že platí koaličná zmluva a v nej sa uvádza, že ak sa v zásadných veciach spojí niektorý člen koalície s opozičnou stranou a dokázalo by sa to, je to dôvod na vystúpenie z koalície. "V tom momente sa ani ostatné koaličné strany nebudú držať tej časti zmluvy, ktorá neumožňuje spájanie sa s opozíciou v zásadných veciach," konštatoval.
Podpredseda NR SR si nemyslí, že pri takej dôležitej voľbe si môže koalícia dovoliť takúto hru. Či možno vidieť za preferovaním Trnku zo strany Janiša kauzu financovania SDKÚ-DS, ktorú prokuratúra rieši, nechcel Bugár špekulovať. "Zatiaľ to nechajme, ani dôkazy nie sú, ani sa ešte nikto s nikým nespojil. Dúfam, že každý dostane zdravý rozum a podľa toho bude voliť. Ale 20 rokov som v politike a až tak naivný nie som," vyhlásil Bugár.
Zároveň zdôraznil, že Janišova nominácia, na ktorú majú právo všetci poslanci, bola pred partnermi prezentovaná len ako jeho osobná. S návrhom za SDKÚ-DS má ešte prísť ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.
Súčasnú situáciu SDKÚ-DS však považuje za strašnú. "Lebo ak je aj pravda, že je to len názor Janiša a náhodou niekto pomôže v tajnej voľbe zvoliť Trnku, tak to bude blato SDKÚ-DS bez ohľadu na to, či to zapríčinila, alebo nie," dodal.
Minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS), ktorý dnes v tejto veci rokoval za svoju stranu, zdôraznil, že ak bude Trnka napokon kandidovať, dáva mu vysoké percento na úspech. "Ideálne by bolo predložiť jedného spoločného kandidáta, zatiaľ sme k zhode na mene nedospeli," povedal. Na rozdiel od Bugára si ale nemyslí, že by bolo prípadné Trnkovo víťazstvo začiatkom konca koalície. "Myslím, že by to nebol dobrý signál. SaS má záujem podporiť spoločného kandidáta a nedáva svojho. Hneď na začiatku sme ustúpili v prospech dohody," deklaroval.
Miškov zároveň informoval, že na spoločnom rokovaní sa preberalo aj to, či by nebola vôľa stiahnuť Janišovu nomináciu Trnku. "Nezaznelo jednoznačné stanovisko, lebo je to predsa len iniciatíva Janiša," uviedol.
Žitňanská, ktorá rokuje za SDKÚ-DS, sa s novinármi nechcela rozprávať. "Do polnoci je termín na to, aby poslanci dávali návrhy," odvetila cestou po schodoch. Poslankyňa Jana Dubovcová (SDKÚ-DS) ešte predtým avizovala, že zrejme predloží svojho kandidáta, ktorý by mal byť totožný s nomináciou Žitňanskej. "Zatiaľ sme to s koaličnými poslancami nekonzultovali, lebo záleží to od toho, či by to ten náš tip chcel," prízvukovala bývala sudkyňa.
Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj by osobne Trnku podporil. Či je to aj názor celého klubu SNS, zatiaľ nevie. "Musíme o tom ešte rozprávať. Pre mňa je to dôveryhodný človek, a to je podstatné. Sú tam správy, na základe ktorých môžem vysloviť spokojnosť s prácou Trnku. Prokuratúra si plní ústavné povinnosti, a to je podstatné," dodal.
KDH zatiaľ navrhuje za generálneho prokurátora Martina Lauka, Most-Híd Jozefa Szabóa. Rokovania majú pokračovať dnes poobede, Smer-SD by sa mal k celej veci podľa Fica vyjadriť na tlačovej konferencii. Prvé kolo voľby sa má uskutočniť v pléne 3. novembra, pričom návrh môže podať hociktorý poslanec. Trnkovi končí funkčné obdobie koncom januára 2011.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies