Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. okt. 2020Alojzia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
23.04.2019 09:47 Ekonomika
Žiadate o dávku v nezamestnanosti? Dôležitý je tento formulár
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.04.2019 09:47 Ekonomika

Žiadate o dávku v nezamestnanosti? Dôležitý je tento formulárBRATISLAVA - Pokiaľ ste v minulosti pracovali aj na území iného štátu EÚ, Sociálna poisťovňa to pri výpočte dávky v nezamestnanosti môže zohľadniť.


Pokiaľ sa rozhodnete požiadať o dávku v nezamestnanosti, využiť na to môžete jedine formulár typu PD U1. Formulár vystavuje príslušná inštitúcia sociálneho zabezpečenia iného členského štátu, nie zamestnávateľ. Pokiaľ sa stane, že žiadateľ o dávku daný formulár nepredloží z vlastnej iniciatívy, Sociálna poisťovňa si ho zo zahraničia vyžiada sama, avšak to by mohlo byť na škodu poistenca, nakoľko sa týmto celý proces vybavovania značne predĺži.

 

 

Formulár PD U1 je pri splnení všetkých ďalších podmienok na vznik nároku na dávku v nezamestnanosti zároveň podkladom na určenie jej výšky. Tá sa vypočíta výlučne z platu alebo príjmu, ktorý daná osoba dosiahla v súvislosti so svojou poslednou činnosťou ako zamestnanec alebo ako samostatne zárobkovo činná osoba.

 

"Kontakty na zahraničné inštitúcie sociálneho zabezpečenia vystavujúce potvrdenie možno nájsť aj na webovej stránke Sociálnej poisťovne v časti Poistenie v nezamestnanosti – Príslušné inštitúcie členských štátov Európskej únie. V Českej republike si PD U1 možno vyžiadať od úradu práce príslušného podľa sídla posledného zamestnávateľa," radí hovorca poisťovne Peter Višváder.

 

 

Žiadosť o dávku v nezamestnanosti je kompletná len vtedy, ak obsahuje aj tlačivo Potvrzení zaměstnavatele pro účely posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti a kópie podporných dokumentov - potvrdenie o zamestnaní v ČR, evidenčný list dôchodkového poistenia zo zamestnaní v ČR, potvrdenie o zárobku z posledného zamestnania v ČR, potvrdenie osvedčujúce spôsob ukončenia pracovného pomeru, pracovná zmluva – v prípade, že pracovná pozícia nie je uvedená na potvrdení o zamestnaní, príp. ďalšie dokumenty.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok