Testovaných na slovensku
172601
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6188852
Úmrtí svetovo
371442
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2020Petrana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
V súčasnosti najviac z domu pracujú ľudia v oblasti IT a marketingu.
V súčasnosti najviac z domu pracujú ľudia v oblasti IT a marketingu.
08.04.2020 10:42 Zaujímavosti
Toto sú hlavné výhody práce z domu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2020 10:42 Zaujímavosti

Toto sú hlavné výhody práce z domuPrieskum portálu Platy.sk zisťoval reakciu zamestnancov a zamestnávateľov na aktuálnu situáciu. Ľudia z ktorej oblasti využívajú tzv. homeoffice najviac a naopak, ktorí musia chodiť do práce? Aká je efektivita zamestnancov pracujúcich doma? Toto sú výsledky prieskumu.


Je "remote" budúcnosť?

Remote, teda práca z domu, je podľa Svetového ekonomického fóra budúcnosť práce. Bolo preukázané, a to nie len počas pandémie, že zamestnanci pracujúci z domu sú oveľa viac efektívni a spokojní. Prečo je to tak? Remote zamestnanci si dokážu lepšie naplánovať deň, viac sa sústrediť na prácu, ale aj lepšie využívajú svoj voľný čas. Portál Forbes vyzdvihol 5 hlavných výhod práce z domu, pričom poukázal na fakt, že svetoví experti považujú za najväčší benefit hlavne flexibilitu. Tieto dáta pochádzajú z viacerých výskumov, ktoré vykonali popredné svetové výskumné inštitúcie študujúce prácu na diaľku. Medzi ne patrí napríklad Gallup, Harvardská univerzita Global Workplace Analytics a Stanfordská univerzita

 

Vyššia produktivita 

Zamestnanci pracujúci doma preukázali o 35-40% vyššiu produktivitu, ako ich kolegovia, ktorí chodia do kancelárie každý deň. 

 

Lepší výkon

Ľudia pracujúci z domu dosahujú o 40% lepšie výsledky.

 

Angažovanosť

Vyššia produktivita a výkonnosť spolu vytvárajú silnejšiu angažovanost, inými slovami, o 41% nižšiu miera neprítomnosti v práci.

 

Stabilita

Až 54% zamestnancov tvrdí, že by zmenili zamestnanie za pracovné miesto, ktoré im ponúka väčšiu flexibilitu.

 

Zisk

Organizácie ušetria v priemere 11 000 dolárov ročne na zamestnancoch pracujúcich z domu a preukazujú priemerne o 21% vyššiu ziskovosť.

 

Aktuálna situácia na Slovensku

 

Prieskumu portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia, sa zúčastnilo 914 respondentov. Výsledky ukázali, že v súčasnej mimoriadnej situácii na Slovensku najviac z domu pracujú ľudia v oblasti IT, najmenej zamestnanci v cestovnom ruchu. Slováci tvrdia, že doma pracujú rovnako, či dokonca sú produktívnejší ako na pracovisku.

 

 

Opatrenia vznikli s cieľom zamedziť šírenie vírusu

Práca z domu je v súčasnosti najrozšírenejšie opatrenie, pomocou ktorého sa zamestnávatelia na Slovensku snažia o predídenie šírenia ochorenia COVID-19. Aktuálne pracuje z domu viac ako 47 % respondentov. Na ďalších miestach skončili opatrenia priamo na pracovisku. Viac ako 28 % respondentov odpovedalo, že aktuálne navštevuje pracovisko, kde sú zvýšené hygienické normy. Viac ako 12 % ľudí uviedlo, že pre mimoriadnu situáciu momentálne vôbec nepracujú. Medzi opýtanými je aj takmer 7% respondentov, ktorí tvrdia, že ich zamestnávateľ nepriniesol na pracovisko žiadne opatrenia.

 

Väčšina ľudí by rada pracovala z domu

Prieskum ukázal, že väčšina ľudí oceňuje, prípadne by ocenila možnosť pracovať v súčasnej situácii z domu. Takúto odpoveď uviedlo viac ako 56 % ľudí. Viac ako tretina respondentov uviedla, že majú prácu, ktorú nie je možné vykonávať z domu.

Odvetvia s najvyšším počtom respondentov, ktorí uviedli, že ich typ práce nie je možné robiť z domu, sú najmä cestovný ruch a gastro, výroba alebo doprava a špedícia.

 

 

Zamestnanci tvrdia, že sú doma produktívnejší

Naopak, v súčasnosti pracujú z domu najmä ľudia v oblasti IT, marketingu, ekonomiky alebo financií. Takmer 60 % respondentov uviedlo, že počas práce z domu pracujú rovnako alebo sú dokonca produktívnejší ako na pracovisku. Oproti nim iba 18 % respondentov priznáva, že doma majú problém s koncentráciou a takmer 7% ľudí uvádza, že prácu z domu považujú za príležitosť, keď môžu pracovať menej.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok