23.05.2020 14:15 Environetky
Vtáky zjedia denne stovky kúskov plastov
Vtáky žijúce na brehoch riek zjedia denne stovky malých plastových fragmentov. Podľa vedcov je to jasný dôkaz toho, že plastový odpad v riekach sa dostáva do divej prírody a posúva sa potravinovým reťazcom. Vyplýva to zo štúdie, ktorej výsledky publikovali v žurnále Global Change Biology.
Plastami kŕmia aj svoje mláďatá
Výskumníci z Cardiff University sa zamerali na plastový odpad nájdený v telách vtákov známych ako vodnáre, ktoré sa ponárajú do riek, kde lovia vodný hmyz. "Tieto vtáky denne zjedia stovky kúskov plastov," skonštatoval Steve Ormerod z Cardiff University a dodal, že tento materiál dávajú aj svojim mláďatám.

Mikroplasty obsahuje aj hmyz
Predchádzajúci výskum pritom podľa BBC ukázal, že polovica hmyzu v riekach južného Walesu obsahuje mikroplasty. "V dôsledku toho, že je kontaminovaná taká veľká časť riečneho hmyzu, je neodvratné, že znečistenú korisť skonzumujú ryby, vtáky a ďalšie predátory - toto je však prvý raz, keď sa tento typ transferu prostredníctvom potravinového reťazca jasne potvrdil u voľne žijúcich riečnych zvierat," doplnil spoluautor štúdie Joseph D'Souza.

Najviac plastov zjedia vtáky, ktoré žijú v blízkosti miest
Vedci preskúmali trus a vývržky vodnárov žijúcich pri riekach od Brecon Beacons po Severn Estuary. Mikroplasty našli v zhruba polovici zo 166 vzoriek, ktoré odobrali dospelým jedincom aj mláďatám na 14 z 15 lokalít. Najvyššiu koncentráciu pritom zaznamenali v mestských lokalitách. Následné prepočty ukázali, že vodnáre spolu s hmyzom denne skonzumujú asi 200 malých fragmentov plastov.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová
Foto: TASR
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk