Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. feb. 2023Zoja
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.07.2019 14:21 Domov
Tempo rastu obyvateľov na Slovensku klesá
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.07.2019 14:21 Domov

Tempo rastu obyvateľov na Slovensku klesáBRATISLAVA – Za posledných 60 rokov sa na Slovensku zvýšil počet obyvateľov o 37 percent, ale tempo rastu klesá. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR pri príležitosti Svetového dňa populácie.


Dodáva, že kým v roku 1959 malo Slovensko necelé štyri milióny obyvateľov, vlani to bolo o 1,4 milióna vyššie číslo. "Rast populácie bol v priebehu posledných šiestich dekád vyšší ako vo väčšine okolitých krajín východnej Európy. Napríklad Maďarsko či Bulharsko majú za toto obdobie dokonca mierny pokles počtu obyvateľov," uvádza štatistický úrad.

 

V horizonte šiestich dekád sa podľa štatistického úradu zvýšil aj počet obyvateľov západnej Európy, približne o tretinu. Z priemeru vyčnieva Francúzsko so 44-percentným rastom, Španielsko s rastom o 55 percent a Írsko, ktorému sa zvýšil počet obyvateľov až o 72 percent.

 

 

Štatistický úrad pripomína, že na Slovensku žije 5,4 milióna obyvateľov, slovenskí občania s pobytom v materskej krajine tvoria jedno percento obyvateľov Európskej únie a sedem stotín percenta obyvateľstva planéty Zem.

 

Podľa dát OSN žije v EÚ viac ako 512 miliónov ľudí a na planéte Zem vyše 7,6 miliardy ľudí (všetky dáta za rok 2018). Informácie úrad poskytol v súvislosti so Svetovým dňom populácie, ktorý si pripomína OSN 11. júla.

 

Svet má populačne iné problémy ako Európa 

 

Zatiaľ čo Európa rieši problém, aby dlhodobo udržala nejaké tempo prírastku obyvateľstva, ostatné kontinenty riešia problém zrýchlenia rastu populácie. 

 

Pred 60 rokmi (v r. 1959) mala naša planéta podľa OSN necelé 3 miliardy osôb, aktuálne (v r. 2018) je to o 3,6 miliardy obyvateľov viac. India za toto obdobie strojnásobila počet obyvateľov a s počtom 1,35 miliardy obyvateľov (v r. 2018) už niekoľko rokov dobieha najľudnatejšiu Čínu. Hranicu 5 miliárd obyvateľov planéta prekročila v roku 1987, hranicu 6 miliárd v roku 1999 a hranicu 7 miliárd na jeseň v roku 2011.

 

Svetový deň populácie vznikol z iniciatívy OSN v roku 1990. Ako dátum bol vybratý 11. júl, kedy v roku 1987 počet obyvateľov planéty Zem dosiahol päť miliárd. Cieľom bolo upriamiť pozornosť verejnosti na problematiku populácie a aktivity Populačného fondu OSN (UNFPA). 


Fond pomáha jednotlivým vládam zbierať, spracovávať a analyzovať demografické údaje, aby správne interpretovali a prognózovali populačný vývoj a mohli formulovať svoje politiky. OSN uvádza dáta k vývoju počtu populácie v súčasnosti aj očakávania do budúcnosti.reklama


reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok