Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
06.04.2022 18:13 Domov
Vláda chce prísnejšie tresty za rýchlosť a telefonovanie za volantom!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.04.2022 18:13 Domov

Vláda chce prísnejšie tresty za rýchlosť a telefonovanie za volantom!BRATISLAVA - Sankcie za výrazné prekročenie rýchlosti či za telefonovanie za volantom budú pravdepodobne prísnejšie. Vyplýva to z navrhovanej novely zákona o cestnej premávke, ktorú v stredu odobrila vláda. Legislatívu musí ešte schváliť Národná rada (NR) SR.


Medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom chcú zaradiť držanie a obsluhovanie telefónu bez systému „voľné ruky“ počas vedenia vozidla. „Zvýšia horné hranice pokút v blokovom (zo 100 na 150 eur) i riadnom správnom konaní (z 200 na 300 eur). Zároveň bude možné za tento priestupok uložiť zákaz činnosti a porušenie sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov,“ priblížila Marta Fabianová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

 

 

Prísnejšie sankcie sa majú týkať aj vodičov, ktorí budú opakovane výrazne prekračovať rýchlosť. A to v obci minimálne o 50 kilometrov za hodinu a mimo obce o najmenej 60 kilometrov za hodinu. Takéto prekročenie rýchlosti chcú zaradiť medzi porušenia pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom.

 

Prečítajte si tiež: Lekári ohlásili štrajkovú pohotovosť. Hrozia hromadnými výpoveďami!

 

„Znamená to, že sa bude rátať medzi tri závažné priestupky počas 12 mesiacov, keď sa už vodič musí podrobiť opatreniam ako napríklad doškoľovací kurz v autoškole, preskúšaniu odbornej spôsobilosti či preskúmaniu zdravotnej alebo psychickej spôsobilosti,“ spresnila Fabianová. Výška pokuty sa v tomto prípade nemení. V blokovom konaní je najprísnejšia peňažná pokuta za rýchlosť od 250 do 800 eur, pri riadnom konaní je to od 500 do 1000 eur.

 

 

Legislatíva tiež predpokladá, že by mohli vodičské preukazy C a CE získavať už vodiči vo veku 18 rokov namiesto súčasných 21. Pri vozidlách skupín D a DE by mali znížiť minimálny vek z 24 na 21 rokov. Podmienkou má byť absolvovanie kurzu základnej kvalifikácie. Slovenská legislatíva sa tak má zosúladiť so smernicou Európskej únie.

 

Možno vás zaujme: Sme o krok bližšie k zavedeniu digitálneho eura?

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok