Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2021Oto
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Fyzici vytvorili nový materiál, ktorý je vysoko odolný voči rezaniu rôznymi nástrojmi
Fyzici vytvorili nový materiál, ktorý je vysoko odolný voči rezaniu rôznymi nástrojmi
23.07.2020 11:52 Relax
Vedci vytvorili materiál, ktorý nemožno narezať ani rozvŕtať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.07.2020 11:52 Relax

Vedci vytvorili materiál, ktorý nemožno narezať ani rozvŕtaťBritskí a nemeckí fyzici vytvorili nový materiál, ktorý je vysoko odolný voči rezaniu rôznymi nástrojmi. Opis vývoja uverejnil vedecký časopis Scientific Reports.


Želé, ktoré ničí pílu

Nový ultra silný materiál má neobvyklú štruktúru. Vyzerá ako želé naplnené mnohými tvrdými kúskami. Najmä táto štruktúra pomáha materiálu zostať veľmi silným.

 

"Ak sa pokúsite rezať nový materiál pomocou okružnej píly alebo vŕtačky, nástroj prejde želé a skôr alebo neskôr narazí na tvrdé kúsky. Keď k tomu dôjde, všetok materiál bude vibrovať takým spôsobom, že tieto vibrácie zničia vŕtačku alebo pílový list," uviedol jeden z autorov štúdie, docent na Durhamskej univerzite Stefan Szyniszewski.

 

 

Grapefruitová šupka

V posledných rokoch fyzici, chemici a inžinieri aktívne študujú usporiadanie jednotlivých orgánov a častí tela zvierat a rastlín. Spôsob, akým sú usporiadané, pomáha vedcom vymýšľať a vytvárať nové materiály a technológie.

 

Szyniszewski a jeho kolegovia sa začali zaujímať o šupky grapefruitu a lastúry morských slimákov. Plody tejto citrusovej rastliny odolávajú pádom z výšky desiatich metrov a pancier slimákov je asi tritisíckrát silnejší ako aragonitové kryštály.

 

 

Šupka a lastúry sú zložité viacvrstvové materiály, ktoré majú štruktúru ako mozaika mäkkých a tvrdých vrstiev a prvkov. Po preštudovaní ich zloženia a fyzikálnych vlastností vytvorili vedci podobný materiál, ktorý pomenovali Proteus na počesť božstva v gréckej mytológii.

 

Proteus sa skladá z mnohých malých keramických guličiek, ktoré sú pevne usporiadané do špeciálneho vzoru. Medzery medzi nimi sú vyplnené celulárnym hliníkovým plnivom, ktoré sa pri pôsobení sily rozpadá na množstvo malých prachových častíc.

 

Ľahký a odolný

Experimenty ukázali, že ak sa pokúsite píliť alebo vŕtať Proteus, pílové listy alebo vŕtačky zlyhajú takmer okamžite. Faktom je, že materiál vyvoláva bočné vibrácie vo vnútri rezných hrán, vďaka čomu sa rýchlo zrútia. Najmä blok tohto materiálu s hrúbkou 4 cm za minútu poškodil disk brúsky.

 

 

Takisto neúčinné je rezanie vodným lúčom, pretože zakrivené povrchy keramických guľôčok rozptyľujú prúd, čo podstatne znižuje jeho rýchlosť a oslabuje reznú schopnosť.

 

Ďalšou výhodou tohto materiálu je to, že je sedemkrát ľahší ako oceľ a súčasne oveľa silnejší. Podľa vedcov sa doštičky Proteus môžu používať pri výrobe trezorov a zámkov, ako aj pri výrobe odolných podrážok topánok či ochranných prostriedkov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Scientific Reports/Netky Anna Mogilevskaia

Foto:  Pixabay, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok