Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. jan. 2021Gejza
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovensko je v tomto smere skôr raritou.
Slovensko je v tomto smere skôr raritou.
16.11.2020 08:30 Domov
V slovenskom školstve stúpa jedna nelichotivá krivka, musíme sa mať na pozore?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.11.2020 08:30 Domov

V slovenskom školstve stúpa jedna nelichotivá krivka, musíme sa mať na pozore?BRATISLAVA - Počet ľudí, ktorí predčasne opúšťajú vzdelávanie, na Slovensku za desať rokov vzrástol o viac ako tri percentuálne body na 8,3 percenta. Vyplýva to z Monitora vzdelávania a odbornej prípravy Európskej komisie, ktorý analyzuje vývoj vzdelávania a odbornej prípravy v Európskej únii a jej členských štátoch.


Základné vzdelanie 

Priemer 27 štátov EÚ v roku 2019 dosiahol 10,2 percenta 18 až 24 ročných osôb, ktoré dosiahli maximálne nižšie sekundárne vzdelávanie, na Slovensku teda druhý stupeň základnej školy, a nepokračovali vo formálnom ani neformálnom vzdelávaní. Slovensko tak v rámci EÚ naďalej patrí ku krajinám s nízkym počtom mladých ľudí, ktorí majú dokončené maximálne nižšie sekundárne vzdelanie.

 

 

Slovensko je raritou
Z analýzy tiež vyplynulo, že krajiny, ktoré mali v roku 2009 nízky počet týchto mladých osôb, sledovali tento trend aj v nasledujúcich rokoch. Výnimkou však bolo Slovensko, ktorému počet týchto osôb stúpol zo 4,9 na 8,3 percenta.

 

Španeli sú na tom najhoršie 

Lepšie ako Slovensko je na tom z jeho susedov Poľsko (5,2 percenta), Česká republika (6,7 percenta) a Rakúsko (7,8 percenta). Maďarsko malo v roku 2019 podiel mladých, ktorí dosiahli maximálne nižšie sekundárne vzdelanie na úrovni 11,8 percenta. Najnižší počet týchto mladých ľudí má Chorvátsko (3 percentá) a najviacŠpanielsko (17,3 percenta).

 

 

Z hľadiska celej EÚ podiel klesol 
Cieľom v EÚ je, aby bol v roku 2020 priemer osôb, ktoré odídu zo vzdelávania predčasne, nižší ako 10 percent. Devätnásť štátov splnilo cieľ pre rok 2020 ešte vlani. Z pohľadu všetkých 27 európskych štátov v porovnaní s rokom 2009 klesol podiel týchto ľudí o takmer štyri percentuálne body na 10,2 percenta. Z údajov vyplýva, že vzdelanie skôr opustia mladí muži (11,9 percenta) ako ženy (8,4 percenta).
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, PexelsNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok