Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. mar. 2023Benjamín
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
08.02.2023 16:00 Domov
V Banskej Štiavnici ukončili obnovu radničnej kaplnky
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.02.2023 16:00 Domov

V Banskej Štiavnici ukončili obnovu radničnej kaplnkyBANSKÁ ŠTIAVNICA - V Banskej Štiavnici ukončili po vyše pol roku obnovu jednej z najcennejších častí tamojšej radnice – Kaplnky sv. Anny. Práce vyšli na 265.000 eur, dotáciu poskytlo Ministerstvo financií SR a peniaze zo svojho rozpočtu vyčlenilo aj mesto Banská Štiavnica. Pre TASR to uviedol Juraj Chrenko z mestského oddelenia výstavby, územného plánu a životného prostredia.


"V nedávnej minulosti kaplnka slúžila ako kancelársky priestor. Neskôr tam bol sklad kníh. Cieľom obnovy a reštaurovania bolo citlivé spojenie prinavrátenia pôvodného vzhľadu kaplnky s rešpektovaním aktuálnej potreby využitia priestoru," priblížil. Po predchádzajúcej komplexnej obnove dreveného krovu historickej radnice sa tak obnovy dočkala aj Kaplnka sv. Anny. Samotnej realizácii ale predchádzal reštaurátorský výskum a návrh na reštaurovanie a vypracovaná bola realizačná projektová dokumentácia. Práce pozostávali najmä z odstránenia nadbytočných vrstiev omietok, ich začistenie a vytmelenie poškodených častí.

 

Zrealizovalo sa tiež základné výtvarné scelenie a retuš malieb a ich reštaurovanie. Zreštaurovali sa kamenné prvky, ktoré boli objavené v kaplnke a torzo točitého schodiska a gotickej pätky. "Zaujímavou súčasťou obnovy kaplnky bolo navýšenie podlahy do úrovne vstupných dverí a súčasne vytvorenie presklenej časti podlahy, cez ktoré je viditeľná pôvodná podlaha s podsvietením," uviedol Chrenko. Vzácnosťou je aj objavený a zreštaurovaný konsekračný kríž. "Často býva najstaršou maliarskou výzdobou stredovekých kostolíkov," pripomenul. Kaplnka je komunikačne prepojená so zasadacou miestnosťou radnice sklenými dverami. Bude slúžiť na propagačné a prezentačné účely. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok