Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
5. feb. 2023Agáta
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Snímka z testovania a inštalovania špeciálneho prístroja na testovanie vzoriek pre Biomedicínske centrum SAV.
Snímka z testovania a inštalovania špeciálneho prístroja na testovanie vzoriek pre Biomedicínske centrum SAV.
20.05.2020 15:29 Veda a Technika
Vedci zo SAV majú nový prístroj, denná kapacita testovania koronavírusu sa zdvojnásobí
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.05.2020 15:29 Veda a Technika

Vedci zo SAV majú nový prístroj, denná kapacita testovania koronavírusu sa zdvojnásobíBRATISLAVA - Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied (BMC SAV) má nový prístroj, dokáže s ním zdvojnásobiť dennú kapacitu testovania koronavírusu.


Ako informovala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková, finančný dar vo výške 500-tisíc eur na nákup prístroja, testovacích setov a ďalšieho vybavenia poskytla pre Biomedicínske centrum Nadácia Slovenskej sporiteľne.

 

Tisícky vzoriek v krátkom čase

Momentálne je maximálna denná kapacita pre testovanie v laboratóriách BMC SAV 368 vzoriek, po spustení prístroja do prevádzky sa zdvojnásobí, a to pri zapojení menšieho počtu pracovníkov.

 

Biomedicínske centrum SAV tak bude môcť celkovo otestovať niekoľko desiatok tisíc vzoriek v kratšom čase.

"Zrýchlenie a zefektívnenie testovania pomocou nového prístroja spočíva v tom, že väčšiu časť procesu RNA extrakcie z klinických vzoriek prevezme stroj. Vďaka tomu prebehne proces rýchlejšie, bez rizika chýb a absolútne štandardizovane," vysvetlil virológ Boris Klempa.

 

Zľava vedúci oddelenia ekológie vírusov Biomedicínskeho centra SAV Boris Klempa, riaditeľ Virologickhého ústavu SAV Juraj Kopáček, predseda SAV Pavol Šajgalík a generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne a člen správnej rady Nadácie Slovenskej sporiteľne Peter Krutil počas brífingu k darovaniu prístroja pre Biomedecínskej centrum SAV. Bratislava, 20. mája 2020.

 

Pripravovanie ďalších vzoriek

Ako dodal, zároveň sa tým odbremenia aj pracovníci, ktorí počas chodu prístroja môžu pripravovať ďalšie vzorky alebo následné kroky celého procesu.

"Môžeme byť súčasťou tohto projektu a z milióna eur, ktorý sme vyčlenili na pomoc v boji s pandémiou koronavírusu, išlo 500-tisíc eur na nákup prístroja a izolačných setov pre potreby testovania SAV," uviedol člen správnej rady Nadácie Slovenskej sporiteľne a zároveň generálny riaditeľ banky Peter Krutil.

 

Snímka z testovania a inštalovania špeciálneho prístroja na testovanie vzoriek pre Biomedicínske centrum SAV.

 

Testovať sa bude musieť dolhodobo
Napriek tomu že v súčasnosti je epidemiologická situácia na Slovensku priaznivá, testovanie ako prostriedok kontroly nad infekciou bude podľa vedcov treba vykonávať dlhodobo.

 

Aj po skončení súčasnej epidemickej situácie budú prístroj využívať v rámci virologického výskumu, ktorého cieľom bude zvyšovanie našej pripravenosti na nové infekcie.reklama


reklama


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok