Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2021Ondrej
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Nezvyčajná kryha v Antarktíde.
Nezvyčajná kryha v Antarktíde.
31.10.2018 13:58 Zaujímavosti
VIDEO V Antarktíde objavili nezvyčajne presne tvarovanú obriu kryhu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.10.2018 13:58 Zaujímavosti

VIDEO V Antarktíde objavili nezvyčajne presne tvarovanú obriu kryhuOdborníci z amerického Národného úradu pre letectvo a kozmonautiku (NASA) už deväť rokov monitorujú ľadovce pomocou leteckých snímok v rámci operácie IceBridge.


Teraz sa im u Antarktického polostrova podarilo zachytiť pozoruhodný útvar, nízky ľadový kváder dlhý cez jeden a pol kilometra.

 

Nedávno sa zrejme odlomil od "umierajúceho" ľadovca Larsen C, ktorý je súčasťou antarktickej pevniny. Zábery boli nadobudnuté počas letu IceBridge.

 

Ide o letecký prieskum polárneho ľadu našej planéty. Cieľom je poskytnúť pohľad na ľad, ktorý tvorí Arktídu a Antarktídu, a porovnávať, ako sa v priebehu času mení jeho rozloha. Rokmi sa podľa agentúry Reuters konajú od marca do mája najmä nad Grónskom a od októbra do novembra práve nad najjužnejším svetadielom.

 

Lietadlo Lockheed C-130 Hercules, ktorý NASA tiež využíva pre svoje monitorovanie zemského ľadu. Zdroj: Wikipedia

 

"Ostré uhly a plochý povrch u novo objaveného kusu ľadu sú kľúčovými indikátormi, ktoré pochádzajú z pomerne nedávnej udalosti topenia sa väčšieho ľadovca," uviedla vesmírna agentúra na svojom Twitteri.

 

Kilometer a pol dlhý precízny útvar


V rozhovore pre server LiveScience glaciologička Kelly Bruntová z NASA odhadla dĺžku aktuálneho zaujímavého ľadovca na niečo cez kilometer a pol, následne stručne vysvetlila, ako ľadovce vznikajú. Pozoruhodná dlhá ľadová platňa zachytená pri vedeckom projekte.

 

 

"Poznáme dva základné typy ľadovcov: jednak také, ktoré si môžeme predstaviť v súvislosti s potopením Titanicu. Týčia sa viac do výšky, majú nepravidelný hranolovitý až ihlanovitý tvar, značnú časť majú aj pod hladinou. A potom máme čosi, čomu môžeme hovoriť doskovitý ľad, čo je práve to, o čom sa bavíme. Vzniká z väčšej masy podobne, ako sa odlomí napríklad necht, keď rastie príliš dlho. Preto tie ostré hrany," opísala.

 

Nejde však o jediný, na pohľad zaujímavý ľadový kus, ktorý misia zachytila ​​v uplynulých dňoch. Za pozornosť stojí aj jeden trojuholníkový, plávajúci medzi menšími kryhami vo Weddellovom mori.

 

 

"Rodič" vyššie zmieňovanej placatej a hranatej kryhy, Larsen C (pôvodne jeden z najväčších zaznamenaných ľadovcov), vedci pozorne sledujú už dlho, upozornil magazín Newsweek.

 

Minulý rok sa totiž od neho - a teda aj od Antarktídy - odlomila 7-krát väčšia časť ako Berlín. Vyvolalo to obavy, že čoskoro zanikne podobne ako predtým Larsen A aj B.

 

VIDEO Od Antarktídy sa oddelil gigantický kus ľadu, je 7-krát väčší ako Berlín

 

Vedci od minuloroččného oddelenia očakávali neustále sa predlžujúcu prasklinu v pobrežnej časti zaľadnenia označovaného ako Larsen C intenzívne skúmali predchádzajúcich desať rokov.

 

Spojenie dvoch misií

 

Samotný projekt IceBridge nie je jediný takto ľadovcová zameraný. V polovici septembra bol vypustený satelit ICES-2, ktorého úlohou je merať vrstvy ľadu na Zemi. Nadväzuje na pôsobenie družice ICES-1, ktorá prestala fungovať roka 2009, v porovnaní s ňou má zbierať 250-krát viac údajov.

 

A práve operácie IceBridge a ICESat2 spojili v októbri sily k prieskumu Antarktídy. Počas piatich týždňov letov má IceBridge viacmenej kopírovať obežnej dráhy ICES-2, aby išlo porovnať výsledky ich meraní.

 

 

Vďaka družicu sa všeobecne majú prehĺbiť znalosti o ľadu pokrývajúcim Grónsko a Antarktídu a o tom, ako prispieva jeho topenie ku stúpanie hladiny oceánov. Bude merať aj vrcholky stromov, snehovú pokrývku a výšku hladiny riek. Pomôcť by to mohlo pri určovaní množstva CO2 v lesoch či plánovaní opatrení proti povodniam, suchu a požiarom.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok