Testovaných na slovensku
172601
Infikovaných na slovensku
1521
Infikovaných svetovo
6197756
Úmrtí svetovo
371626
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. máj. 2020Petrana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Karanténa vyhnala hladné potkany do ulíc.
Karanténa vyhnala hladné potkany do ulíc.
08.04.2020 13:17 Zaujímavosti
Ulice sú kvôli karanténe zamorené potkanmi
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2020 13:17 Zaujímavosti

Ulice sú kvôli karanténe zamorené potkanmiZatvorenie reštaurácií a domáca karanténa obyvateľov miest v čase šírenia koronavírusu spôsobili, že v uliciach je vidieť viac potkanov. Hlodavce vidno čoraz častejšie na miestach, kde za normálnych okolností chodí veľa turistov.


Zamorené sú najmä mestá, kde je inokedy veľa turistov

"Keď máte kolóniu potkanov žijúcich v jednej oblasti a závislú od odpadkov turistov - či už je to Washington alebo New York, a tie zrazu zmiznú, jednoducho nevedia, čo majú robiť," povedal špecialista na hlodavce Robert Corrigan. Väčší výskyt potkanov v uliciach už zaznamenali aj vo Francúzskej štvrti v New Orleans, ktorá býva za bežných okolností plná turistov.

 

 

Potkany sa prispôsobili zmenám
Potkany sa museli prispôsobiť po tom, ako odpadky, od ktorých sú závislé, zmizli z ulíc. Corrigan, ktorý má kanceláriu v newyorskej časti Lower Manhattan, uviedol, že jeho priatelia z mesta mu povedali, že videli potkany tam, kde predtým neboli. Iní zas nespozorovali žiadnu zmenu v správaní týchto zvierat, ktoré sa živia aj odpadkami z domácností, nie len z reštaurácií.

 

Zvieratá dokážu prejsť veľké vzdialenosti
Hladné potkany "môžu prejsť aj dosť veľkú vzdialenosť a skončiť v oblastiach, kde sa predtým nevyskytovali," povedal Corrigan. "Sú to obávané cicavce, ktoré vďaka veľmi dobrému čuchu vedia nájsť potravu a ich silné zuby ľahko prekonajú prekážky ako dvere, plasty či tkaniny," objasnil a dodal, že sa vyskytujú všade na svete, keďže sú "majstrami v prispôsobení sa".

 

 

Počet potkanov treba regulovať
Odborník radí, že "hygiena je najlepšia prevencia proti škodcom". Keď nebudú mať čo žrať, uchýlia sa ku kanibalizmu. "Skonzumujú každý kúsok mäsa svojej obete," dodal Corrigan. Môžu tiež spôsobiť škody v domácnostiach, napríklad aj požiar. "Ak ich nebudeme regulovať s pomocou účinných nástrojov, môžu skončiť vo vašom dome, spálni, či pri deťoch alebo aj v domove pre seniorov či nemocnici," vyhlásil. Môžu tiež šíriť rôzne ochorenia, i keď zatiaľ nepotvrdili, že by medzi ne mohol patriť aj COVID-19.

 

 

7 zaujímavých faktov o potkanoch

1. Potakny dokážu plávať

2. Pomocou svojho chvostu regulujú teplotu svojho tela

3. Zuby potkanov nikdy neprestanú rásť, preto musia obhrýzať rôzne materiály a tak ich zbrusovať

4. Existuje až 56 rôznych druhov potkanov

5. Potkany môžu vážiť od 1,6kg do 4kg podľa druhu

6. Keď majú radosť, vydávajú veľmi piskalvé zvuky

7. Sú prenášačmi rôznych patogénov

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok