Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
22. jan. 2022Zora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Uhynutá veľryba
Uhynutá veľryba
17.03.2021 09:25 Zaujímavosti
Tehotná veľryba zomrela po náhodnej konzumácii rybárskej siete
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.03.2021 09:25 Zaujímavosti

Tehotná veľryba zomrela po náhodnej konzumácii rybárskej sieteAktivisti v oblasti dobrých životných podmienok zvierat sú zdrvení po nájdení gravidnej veľryby, ktorá náhodne zjedla rybársku sieť a zahynula.


Ochrana veľrýb a delfínov ukázala znepokojujúci obraz veľryby a vysvetlila, ako malý kúsok siete zo znečisteného oceánu viedol k jej smrti„Táto veľryba malá bola tehotná, keď zjedla kúsok vyradenej vlečnej siete, ktorý sa jej zachytil do úst,“ píšu ochranári.

 

 

Velryby nemajú zuby, namiesto toho im z hornej čeľuste visia rohovinové pláty. Tieto pláty fungujú ako velikánske filtre, ktoré oddeľujú malé živočíchy od morskej vody. 

 

„Pretože sieť bola uviaznutá v jej pláte, čo veľryby používajú na odfiltrovanie potravy z vody, nedokázala sa už viac nakŕmiť a zomrela,“ dodali ochranári.

 

 

Organizácia Conservation si bola vedomá, že zverejňovanie takýchto obrázkov bude mať pravdepodobne vplyv na ich nasledovníkov, pripúšťa však, že je potrebné, aby ľudia pochopili veľký problém s odpadovými rybárskymi sieťami.

 

V Greenpeace podporili výzvu na akciu a dúfajú, že smrť veľryby odštartuje reťazovú reakciu. Na Twitteri napísali, že táto jedna veľryba je jedna z mnohých, ktoré uhynuli z rybárskej siete.

 

 

Veľryba

 

„Celosvetovo sa desaťtisíce veľrýb, delfínov a žralokov stretnú so svojím koncom, keď sa zamotajú do rybárskej výstroje. Rybárske spoločnosti musia urobiť viac pre to, aby ich chránili. A to tak pri rybolove, ako aj pri riadnej likvidácii svojich potrieb, uvádza sa v správe.

 

Začiatkom tohto roka sa ochrana veľrýb a delfínov pokúsila dosiahnuť, aby vlády a politici stanovili „jasné, ambiciózne, ročné ciele“, ktoré majú zabrániť uhinutiu morských živočíchov v dôsledku rybárskych sietí.

 

Keporkak

 

Cieľom kampane bolo tiež postupné vyradenie sietí, ktoré predstavujú najväčšie riziko pre morské cicavce. Organizácia Conservation uviedla, že táto otázka je prominentná vo Veľkej Británii a dodala, že keporkaky a vráskavce malé v škótskych vodách každoročne umierajú vo vysokom počte, rovnako ako delfíny v Biskajskom zálive a Keltskom mori. Informoval portál ledbible.com.

 

Delfín

 

„Delfíny, veľryby a sviňuchy sú dôležitou súčasťou nášho morského ekosystému, preto úzko spolupracujeme s rybármi pri znižovaní náhodných vedľajších úlovkov. Vyvíjame akčný plán vo Veľkej Británii, ktorý zverejníme neskôr v tomto roku. Tento plán načrtne opatrenia na riešenie problému týchto zvierat vo vodách Spojeného kráľovstva praktickým spôsobom a na základe rizika," uviedol hovorca ministerstva životného prostredia. 

 

Uvidíme ako to dopadne. Každopádne je smutné, že na to musí byť menená legislatíva. Možno by stačilo trocha ohľaduplnosti a zodpovednosti  zo strany rybárov.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  TwitterNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok