Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Za určitiých podmienok už môžu taxikári fungovať aj pri preprave ľudí.
Za určitiých podmienok už môžu taxikári fungovať aj pri preprave ľudí.
06.05.2020 18:11 Domov
Taxislužby už prevážajú aj ľudí, obmedzenia však platia pre vodičov aj cestujúcich
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.05.2020 18:11 Domov

Taxislužby už prevážajú aj ľudí, obmedzenia však platia pre vodičov aj cestujúcichBRATISLAVA - Vozidlá taxislužby môžu od dnešného dňa prepravovať už aj ľudí, ale za sprísnených hygienických podmienok.


Vodiči a cestujúci 

Jednou z viacerých podmienok obnovenia ich prevádzky je, aby mali interiér vhodne oddelený medzi vodičom a pasažierom vzadu, čo má zabrániť voľnému prieniku aerosólu. "Cestujúci musia sedieť na zadných sedadlách, maximálne dve osoby s vhodne prekrytými hornými dýchacími cestami," vyplýva z opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). Vodiči musia mať tiež zakryté ústa a nos rúškom, šálom či šatkou.

 

 

Prestávka 15 minút
Taxíky musia po každom zákazníkovi absolvovať prestávku v trvaní minimálne pätnásť minút. Prevádzkovatelia taxislužieb sú zároveň povinní "vykonať dezinfekciu priestorov pre zákazníkov, a to po každom zákazníkovi dezinfekčným prostriedkom s virucídnym účinkom," dodal úrad. Klimatizácia v priestore pre zákazníka musí byť pritom vypnutá.

 

Rady pre taxikárov  
Občianske združenie koncesovaných taxikárov (OZKT) vo svojom profile na sociálnej sieti informovalo, že priestor vnútri vozidla medzi vodičom a pasažierom nemusí byť oddelený fóliou, ani žiadnym polykarbonátom. "Môže to byť čokoľvek, čo zabráni prieniku aerosólu zo zadnej do prednej časti vozidla. Náklady na prevádzku taxislužby sa aj týmto nariadením zvyšujú," uviedlo združenie. V utorok ešte vyzývalo taxikárov, aby si do auta nič nemontovali do vyjadrenia hlavného hygienika o fólii. "Určite si nedávajte žiadne plexisklá alebo polykarbonáty a podobne!" informovalo združenie s tým, že je to zásah do vozidla, čo podlieha technickej kontrole, kde nič také neprejde.

 

 

Pocit krivdy 
"Diskutujeme o tom, aký veľký význam má fólia v aute. Napríklad, v MHD alebo diaľkových autobusoch nie sú nijaké predely medzi cestujúcimi a dezinfekcia vozidla sa nevykonáva po každom vystúpení cestujúceho z vozidla," uviedol predseda OZKT Matej Krampl. Rúško, rukavice a dezinfikovanie rúk (rukavíc) zákazníka pred jazdou, otváranie dverí vodičom pri nástupe a vystupovaní zákazníka sú podľa neho postačujúce ochranné prostriedky na výkon taxislužby. "Musíme však rešpektovať opatrenia vlády SR a pevne veríme, že sa čoskoro vrátime do normálu," dodal Krampl s tým, že ceny taxislužby podľa ich informácií ostávajú na úrovni ako pred koronakrízou.

 

 

Jazdiť nebude môcť každý 
Taxikári privítali, že po uvoľnení fungovania ďalších obchodov a služieb od 6. mája sa aj podnikatelia v oblasti taxislužieb môžu vrátiť k svojej práci. Podľa informácií OZKT taxi dispečingy, ktoré spolupracujú s vodičmi s vlastnými autami, začnú prevádzku ihneď ako môžu, teda 6. mája, ale jazdiť budú môcť len vodiči, ktorí spĺňajú hygienické podmienky. "Čo sa týka taxi dispečingov, ktoré vlastnia firemné autá, tak máme informácie, že už svoje autá pripravujú na prevádzku tak, aby mohli začať jazdiť čo najskôr," poznamenal Krampl.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok