Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. nov. 2022Kornel
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas kladenia vencov na centrálnych osláv 76. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici, 29. augusta 2020.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas kladenia vencov na centrálnych osláv 76. výročia Slovenského národného povstania (SNP) v areáli Pamätníka SNP v Banskej Bystrici, 29. augusta 2020.
29.08.2020 13:29 Domov
SNP je veľkou symbolikou a odkazom pre súčasnú mladú generáciu
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.08.2020 13:29 Domov

SNP je veľkou symbolikou a odkazom pre súčasnú mladú generáciuBANSKÁ BYSTRICA - Slovenské národné povstanie (SNP) je pre premiéra Igora Matoviča (OĽANO) symbolom slovenskej odvahy. Uviedol to pri príležitosti 76. výročia osláv SNP v Banskej Bystrici. Osláv sa zúčastnili aj zvyšní dvaja najvyšší ústavní činitelia.


Slovenská odvaha 

Bojovať za hodnoty podľa premiérových slov treba každý deň, lebo sa tento boj neskončil, ale trvá. SNP bolo podľa Matoviča povstaním proti tým, ktorí hovorili, že si nie sme všetci rovní.

 

"Pre mňa je SNP odvaha. Symbol slovenskej odvahy, ktorú sme odmietli zapredať. Áno, možno sa niektorí počas Slovenského štátu mali dobre. Možno sa niektorí mali lepšie ako nasledujúce roky." 

 

 

"Ale mnohí trpeli. Trpeli pre to, že si dovolili mať inú farbu pleti. Trpeli pre to, že si dovolili mať inú národnosť. Trpeli pre to, že si dovolili narodiť sa ako postihnutí alebo mať iný politický úsudok alebo presvedčenie. SNP bolo povstaním proti ľuďom, ktorí hovorili, že nie všetci sme si rovní," uviedol predseda vlády.

 

SNP tiež vníma ako povstanie za rovnosť malého národa v srdci Európy, ktorý si povedal, že nebude kolaborantom neľudského režimu. Rovnako si myslí, že nebolo len prejavom "voči zlým zvonku", ale aj rovnako prejavom voči prisluhovačom a kolaborantom, ktorí v krajine žili.

 

 

Vyzdvihnutie odvahy  

"Je dôležité, aby sme si pripomenuli aj to zlo, ktoré drieme v nás, lebo vtedy, keď dostane priestor rásť, vyrastie," komentoval s tým, že našou úlohou bude neustále proti tomuto zlu bojovať, aby nemalo priestor na rozbujnenie.

 

Matovič poďakoval účastníkom Povstania za to, že aj vďaka nim súčasná generácia vie, čo je to sloboda.

 

Vyzdvihnutie odvahy 

V činoch hrdinov Slovenského národného povstania (SNP) je veľa dôležitých odkazov aj pre našu súčasnosť. Pri príležitosti osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici to povedala prezidentka Zuzana Čaputová. 

 

 

"Dnes oveľa lepšie chápem, čo všetko ste museli podstúpiť, aby sa povstanie stalo skutočnosťou. Sami seba sa pýtajme: Dokázali by sme aj my to, čo povstalecká generácia? Našli by sme v sebe odvahu postaviť sa na správnu stranu, aj keby sme tým riskovali svoj život?" uviedla prezidentka v príhovore.

 

Priamy účastník

Zuzana Čaputová vyzdvihla odvahu prítomného Vladimíra Strmeňa, ktorý bol priamym účastníkom SNP ako člen partizánskej jednotky v Španej doline.

 

 

Príhovor predsedu parlamentu 

Podľa Borisa Kollára je SNP najvýznamnejšou udalosťou novodobých dejín Slovenska a  zaraďuje našu krajinu do európskeho a svetového pokrokového civilizačného pohybu.

 

"V Slovenských dejinách patrí SNP k najvýznamnejším medzníkom našej novodobej histórie. Povstanie bolo slovenské i národné. Bolo vtedajším vyvrcholením viacročného protifašistického a protinacistického odboja proti nemeckému nacizmu, ako aj domácemu kolaborantskému režimu." 

 

 

"Slovenský národ sa tak zaradil k tým, ktorí odmietli samotnú podstatu fašistických a nacistických režimov, a to nielen v Európe, ale aj vo svete," povedal Kollár.

 

Traja najvyšší ústavní činitelia pred prejavmi spolu s ostatnými hosťami osláv 76. výročia SNP položili vence na pamiatku obetí SNP.

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR, SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  TASR/Ján Krošlák/Radovan StoklasaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok