Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Veterná elektráreň
Veterná elektráreň
05.04.2021 09:54 Domov
Slovensko súrne potrebuje nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.04.2021 09:54 Domov

Slovensko súrne potrebuje nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredieSLOVENSKO - Podľa expertky potrebuje Slovensko akútne nový zákon o posudzovaní vplyvov na životné prostredie.


Uviedla to docentka Katedry environmentálnej ekológie a manažmentu krajiny Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Eva Pauditšová. Mnohé kauzy, ktoré Ministerstvo životného prostredia rieši, sú výsledkom manipulatívneho posudzovania vplyvov na životné prostredie. V prvom roku pôsobenia ministra Jána Budaja sa však témy, ktoré súviseli s posudzovaním vplyvov na životné prostredie podľa nej neposunuli vpred.

 Podľa Evy Pauditšovej je potrebné pripraviť nový zákon s expertmi, ktorí sú reálne konfrontovaní s prekážkami v tomto procese a s problémami, ktoré proces v praxi prináša. „Celý rok bola nefunkčná komisia na prideľovanie odbornej spôsobilosti v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie. Preto je nutné prehodnotiť v minulosti pridelené odborné spôsobilosti, ktoré sú v súčasnosti zneužívané,“ povedala pre agentúru SITA Pauditšová.

V Envirostratégii 2030 je za environmentálnu výchovu vecne zodpovedné ministerstvo školstva v spolupráci s relevantnými orgánmi štátnej správy vrátane ministerstva pôdohospodárstva a organizácií v jeho pôsobnosti. Do výchovy by mali byť zapojené environmentálne orientované mimovládne organizácie a iné organizácie predovšetkým na regionálnej a lokálnej úrovni. Podľa Pauditšovej sú však v Envirostratégii vynechané najvyššie vzdelávacie inštitúcie, ako napríklad univerzity.


Pozitívne činnosti Jána Budaja

K pozitívnym činnostiam v prvom roku jeho pôsobenia vo funckii Pauditšová zaraďuje zverejňovanie environmentálnych problémov, ktorých existencia bola v minulosti utajovaná. Environmentálnym záťažiam, akými sú napríklad nelegálne úložiská kontaminovaného odpadu, nebola v prechádzajúcich obdobiach venovaná adekvátna pozornosť. Nevykonávali sa žiadne nápravné opatrenia, neboli ani detailne identifikované všetky rizikové lokality, čo je podľa nej z hľadiska súčasných znalostí o dôležitosti kvality životného prostredia nepochopiteľné.

 Pozitívne hodnotené je napríklad aj zriadenie Zelenej linky pre nahlasovanie environmentálnej kriminality či novelu zákona o ochrane prírody, ktorá má so sebou priniesť zonáciu národných parkov. Pauditšová víta, že sa do plánu obnovy dostala myšlienka vytvorenia nového zákona o krajinnom plánovaní. „Takýto návrh v paragrafovom znení v minulosti stroskotal na neriešení medzirezortných záujmov. Potreba takéhoto zákona je praxou potvrdená a pre úspešný územný rozvoj je takýto legislatívny nástroj nutný,“ podotkla Pauditšová.
 

Súvisiaci článok: Chceme zeleň miesto betónu, tvrdí Veronika Remišová. Slovensko do toho investuje 17 miliónovreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  Unsplash/ SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok