Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. aug. 2022Elena
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič.
Podpredseda vlády a minister financií Igor Matovič.
22.09.2021 11:06 Domov
AKTUALIZÁCIA: Igor Matovič: Debata o nájomných bytoch a exekučných amnestiách je skôr snahou odchýliť sa od podstaty.
ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.09.2021 11:06 Domov

AKTUALIZÁCIA: Igor Matovič: Debata o nájomných bytoch a exekučných amnestiách je skôr snahou odchýliť sa od podstaty.BRATISLAVA - Igor Matovič povedal, že debata o riešeniach, ktoré odstránia pochybnosti o spravodlivosti trestnoprávnych procesov a vyšetrovaní závažných trestných činov je prioritou súčasnosti, ďalšie témy, ako napríklad výstavba nájomných bytov, preto musia ísť bokom. Výhrady má aj Remišová. Podľa premiéra Eduarda Hegera musí byť návrh na podporu nájomného bývania kvalitný.


Aktualizácia 22. septembra 15:55

"Ja si myslím, že debata o nájomných bytoch a exekučných amnestiách je skôr snahou odchýliť sa od podstaty. Podstata je o zabezpečení spravodlivosti a slobody pre statočných vyšetrovateľov. Podstatou je, aby to 'červené tlačítko', ktoré pán generálny prokurátor použil na to, aby očistil niektorých ľudí spod trestného stíhania, aby sme ho nejakým spôsobom zakonzervovali, zamkli do skrinky," povedal Matovič.

 

 

Minister zdôraznil, že hoci je idea výstavby nájomných bytov správna a je súčasťou programového vyhlásenia vlády, predložený návrh nemá podporu odborníkov. Ministerstvo financií aj hnutie OĽANO sú podľa Matoviča otvorené debate, no v súčasnej podobe návrh podporu nemá. "Držím palce Štefanovi Holému, Borisovi Kollárovi aj hnutiu Sme rodina, aby ten svoj návrh dopracovali tak, aby podporu získal." 

 

Výhrady voči predloženej legislatíve má aj ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová. Nájomné a najmä štartovacie byty pre mladé rodiny chce podľa nej podporiť aj strana Za ľudí. "Ale koncept musí byt spravený dobre a tak, aby nemal katastrofálny dosah na verejné financie. Toto sú aj naše zásadné pripomienky."

 

 

 Aktuálny návrh podľa ministersky narúša integritu daňového systému. Remišová pripomenula, že schémy nájomného bývania fungujú napríklad vo Viedni, a preto by sa Slovensko mohlo týmto riešením inšpirovať.

 

Podľa premiéra Eduarda Hegera musí byť návrh na podporu nájomného bývania kvalitný. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády premiér Eduard Heger. Reagoval tak na vyjadrenia lídra hnutia Sme rodina Borisa Kollára, ktorý v utorok pripustil, že ak koalíciou neprejde výstavba štátnych nájomných bytov, hnutie by mohlo odísť z koalície.

 

"Pre mňa je dôležité, aby sme nájomné byty na Slovensku mali, preto sme si to dali aj do programového vyhlásenia vlády. Pre mňa ako pre premiéra je dôležité pomôcť tejto téme. Na druhej strane, alfou a omegou akéhokoľvek riešenia musí byť kvalita. Vidíme z verejnej diskusie, že riešenie, ktoré máme dnes na stole, nespĺňa parametre plnej kvality," upozornil Heger.

 

 

Avizoval, že bude mať budúci týždeň diskusiu s podpredsedom vlády Štefanom Holým, ktorý má tému nájomného bývania na starosti. "Chcem sa ho opýtať, ako chce zabezpečiť kvalitu. Už som s ním viedol niekoľko diskusií, naposledy minulý týždeň, dohodli sme si pokračovanie. Pre mňa je dôležité, aby dal na stôl, do parlamentu riešenie, ktoré bude kvalitné."

 

Upozornil, že aktuálny návrh na podporu nájomného bývania bude prvé roky deficitný. To však neznamená, že sa nemáme takouto cestou vydať. "Áno, je pravda, bolo deklarované, že tento návrh nebude deficitný. Vidíme, že v prvých rokoch určite je. Dôležité je, aby bolo zabezpečené, že budú pribúdať byty pre obyčajných ľudí, ktorí nemajú vysoký príjem alebo nechcú si žiadať o hypotéky. Toto v súčasnom návrhu momentálne nevidím, pretože samotný návrh robí len dve veci - znižuje DPH a hovorí štátu, že má prispievať na bývanie."

 

To podľa neho neznamená, že príde k nárastu bytov. "My potrebujeme, že to, čo sme si nakreslili, sa aj stane. V tomto momente to tak nevidím." 

 

Plénum Národnej rady na aktuálnej septembrovej schôdzi nerozhodne o návrhu zákona, ktorým sa má podporiť výstavba štátnych nájomných bytov. Rokovanie o tomto bode presunuli na októbrovú schôdzu. Požiadal o to predkladateľ návrhu, poslanec Miloš Svrček.

 

"Dôvodom sú predovšetkým stále prebiehajúce a neukončené rokovania k pripomienkam zo strany dotknutých subjektov, ktoré boli predložené v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Verím, že v najbližších dňoch sa sfinalizuje konečný obsah návrhu zákona, ktorý bude prijateľný pre všetky dotknuté strany," priblížil Svrček.

 

Návrh zákona o podpore štátneho nájomného bývania je už v druhom čítaní. Podľa neho výstavba nových nájomných bytov, ktorých nájom by mal byť vďaka štátnej podpore o 30 % lacnejší ako v prípade komerčných prenájmov, by mala byť systémom neutrálnym voči štátnemu rozpočtu aj voči rozpočtu samospráv.

 

Pôvodná správa

"Podstata je 363-ka a spravodlivosť," zdôraznil Matovič. Odborná skupina, pracujúca na riešeniach, ktoré majú pomôcť obnoviť dôveru v právny štát, už má pripravených asi desať riešení. Pred rokovaním vlády to oznámil minister financií a líder OĽANO Igor Matovič.

 

 

To, že komisia má prísť s riešeniami v horizonte niekoľkých dní, potvrdil aj minister obrany Jaroslav Naď. Uviedol, že na možných riešeniach je všeobecný konsenzus. "Otázkou dohody na týchto návrhoch v koalícii," dodal Naď.

 

Prečítajte si: AKTUALIZOVANÉ: Premiér potvrdil, že do bezpečnostných zložiek štátu sa infiltrovala mafia!

 

Vznik pracovnej skupiny oznámila koalícia po zasadnutí bezpečnostnej rady štátu. Zvolal ju premiér Eduard Heger po tom, ako v minulých dňoch Úrad inšpekčnej služby zadržal štyroch vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry a  dočasného riaditeľa inšpekcie.

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok