FOTO Slovenská a česká vláda dnes spoločne rokovali na bratislavskom Bôriku

NETKY.SK • 26 September 2016, 21:39 • 2 min
FOTO Slovenská a česká vláda dnes spoločne rokovali na bratislavskom Bôriku

BRATISLAVA – Za inventúru vzájomných vzťahov označil premiér Robert Fico dnešné spoločné rokovanie slovenskej a českej vlády na bratislavskom Bôriku. Jeho výsledkom je vyhlásenie predsedov vlád, ktoré hovorí napríklad o spolupráci v európskych otázkach, pri problematike migrácie, v obrane, energetike, doprave či poľnohospodárstve. Ďalšie spoločné rokovanie oboch kabinetov má byť na budúci rok v Česku.

slovakia

left justify in out

"Považujem toto stretnutie za veľmi dôležité. Je to inventúra vzájomných vzťahov, ale sú to aj pôžičky vzájomnej dôvery. Táto inventúra prebehla nielen na úrovni premiérov, ale prebehla na úrovni jednotlivých rezortov, čo je neobvyklé a nevídané, aby si krajiny takto navzájom kontrolovali plnenie svojich záväzkov a vzťahov a najmä vymieňali si skúsenosti," povedal po skončení rokovania Fico. Spoločné rokovania vlád považuje jeho český náprotivok Bohuslav Sobotka za peknú a dobrú tradíciu.

 

"Myslím si, že vynikajúce vzťahy medzi ČR a SR sú v dnešnej dobe veľmi vítaným príkladom pre celú EÚ. Myslím, že naše vzťahy sú aj základom stability v rámci strednej Európy a sú dôležitým príspevkom a ako ukázala diskusia na bratislavskom summite, tak dobrá spolupráca medzi ČR a SR môže byť príspevkom k stabilite celej EÚ," skonštatoval Sobotka.


Ako poznamenal Fico, situácia v Európskej únii nie je jednoduchá. Ukážka spoločného postupu, priateľstva a vecného dialógu má byť preto to najlepšie, čo môžu Slovensko a Česko ponúknuť Európe. Zdôraznil, že v európskej politike prakticky neexistujú témy, ktoré by obe krajiny rozdeľovali. Obaja premiéri dnes opätovne deklarovali napríklad rovnaký prístup k riešeniu migračnej krízy a odmietaniu kvót.


Slovenská a česká vláda sa v spoločnom vyhlásení dohodli, že postoje v oblasti európskych záležitostí budú koordinovať aj naďalej. Poukázali na to, že je potrebná vnútorná reflexia EÚ, ktorá by mala viesť k posilneniu dôvery občanov v spoločný európsky projekt. "Predsedovia vlád SR a ČR zastávajú názor, že vnútorná reflexia EÚ by nemala v súčasnosti viesť k veľkým inštitucionálnym zmenám alebo k zrýchlenej integrácii, ale k zefektívneniu kľúčových prvkov súčasnej únie a lepšiemu zohľadneniu konkrétnych očakávaní občanov," píše sa v materiáli.

 

 

Zmluva o ochrane spoločného vzdušného priestoru Slovenska a Česka by mohla byť podpísaná do konca tohto roku, uviedol Sobotka. 

Na vzniku zmluvy sa obe vlády dohodli počas vlaňajšieho stretnutia vo Valticiach. Dnes ministri obrany oboch krajín informovali, že výrazne pokročila z hľadiska prípravy. "Je reálna šanca, aby táto dohoda bola podpísaná do konca tohto roka," informoval Sobotka.


Zároveň vysvetlil, že synergie medzi Českou a Slovenskou republikou v tejto oblasti môže ovplyvniť rozhodnutie slovenskej vlády o tom, akými stíhacími lietadlami bude v budúcnosti zabezpečovať svoju vzdušnú obranu. "Tam tie synergie môžu nastať vo väčšom rozsahu, alebo môžu nastať v menšom rozsahu, ale to bude rozhodnutie slovenskej vlády," zdôraznil český premiér.


"V každom prípade sme si aj dnes behom tých rokovaní, ktoré sme mali, potvrdili, že máme záujem o spoločný postup, máme záujem o zníženie nákladov, ktoré by mohlo vzniknúť spoločným postupom tak, aby obe naše krajiny ušetrili, ale súčasne sme zaistili dostatočnú ochranu vzdušného priestoru," doplnil Sobotka.


Slovenský premiér Robert Fico vysvetlil, že súčasťou novej slovenskej vlády je aj nový koaličný partner – Slovenská národná strana, ktorá má na starosti ministerstvo obrany. Záujem tohto partnera musí brať na zreteľ. Od ministra obrany Petra Gajdoša premiér očakáva, že v krátkom čase príde s návrhom ďalšieho postupu v otázke ochrany vzdušného priestoru. "Či to bude cestou predlžovania licencie pre existujúce stroje, ktoré dnes v slovenskej armáde používame, alebo to bude otázka nájmu, lízingu, kúpy, ťažko dnes povedať," uviedol Fico. Súhlasí však s tým, že má zmysel hľadať synergie medzi Slovenskou a Českou republikou.


"Pretože potom je to lacnejšie, môžeme sa sústrediť na spoločnú opravu týchto strojov, spoločný výcvik pilotov. Na toto existujú rôzne možnosti, ale sme ešte veľmi, veľmi ďaleko od tohto rozhodnutia, pretože to je politicky, dúfam, že uznáte, veľmi náročné a citlivé rozhodnutie," uzavrel Fico. Slovensko v súčasnosti rokuje so švédskou stranou o prenájme letových hodín na stíhačky JAS-39 Gripen. Takéto stroje sú už viac ako desať rokov aj vo výzbroji českej armády, ktorá si ich prenajíma.


Predchádzajúce vedenie ministerstva predĺžilo abonentnú zmluvu, prostredníctvom ktorej zabezpečuje prevádzku súčasných stíhačiek Mig-29, a to na obdobie ďalších troch rokov s možnosťou skrátenia o jeden rok. Údržba súčasných stíhačiek je tak zabezpečená do roku 2019. Abonent sa mal pôvodne skončiť v tomto roku.

 

 

Čechov zaujal Žitňanskej protischránkový zákon

Nový protischránkový zákon, ktorý na Slovensku presadzuje ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, zaujal jej českého rezortného kolegu Roberta Pelikána, ako aj českého ministra pre ľudské práva, rovnaké príležitosti a legislatívu Jiřího Dienstbiera. Budú sledovať, ako sa uplatní táto právna úprava v praxi. S českými kolegami diskutovala aj o zmenách, ktoré aktuálne presadzuje. Okrem protischránkového zákona hovorili aj o zmenách v exekúciách, v osobnom bankrote, ako aj o novele trestných kódexov, ktorej cieľom je účinnejšie vyšetrovanie trestných činov extrémizmu a rasovo motivovaných trestných činov, priblížil obsah rezortných rokovaní hovorca ministerstva Peter Bubla.

 

Témou diskusie ministrov bolo aj slovenské predsedníctvo v Rade EÚ a v súvislosti s ním najmä návrh na vytvorenie spoločného Úradu európskeho prokurátora (EPPO), uviedol Bubla. Žitňanská rezortným kolegom priblížila, že rokovania o tejto otázke sa dostávajú do konečnej fázy. Zaujímala sa pritom o pozície Českej republiky k tomuto návrhu.

 

Na októbrovú Radu EÚ pre spravodlivosť a vnútorné veci by malo byť predložené už konsolidované znenie textu. Mohla by sa tak začať prvá politická diskusia o návrhu ako celku. „Zásadným vstupom do diskusie bude analýza finančných dopadov návrhu, ktorú by mala Európska komisia predložiť koncom septembra s cieľom prediskutovať ju na októbrovej Rade pre spravodlivosť a vnútorné veci,“ informoval hovorca MS.


Vlády oboch krajín sa dnes na bratislavskom Bôriku stretli po štvrtý raz. V minulosti sa stretli 12. mája 2015 vo Valticiach (ČR), 24. apríla 2014 v Skalici (SR) a historicky prvé spoločné zasadnutie sa uskutočnilo 29. októbra 2012 v Uherskom Hradišti (ČR) a Trenčíne (SR).




twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies