Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. okt. 2019Vendelín
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.06.2019 16:43 Domov
Slováci vnímajú USA ako väčšiu hrozbu než Rusko
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.06.2019 16:43 Domov

Slováci vnímajú USA ako väčšiu hrozbu než RuskoBRATISLAVA - Slováci vnímajú Spojené štáty americké ako väčšiu hrozbu než Rusko. Vyplýva to z dát organizácie Globsec, ktoré však tiež dokazujú, že v strednej a východnej Európe stúpa podpora pre členstvo krajín v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii.


Prieskumy verejnej mienky uskutočnili v Rakúsku, Bulharsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku a na Slovensku.

 

Z dát organizácie, ktorá sa zaoberá bezpečnosťou, obrannými otázkami aj kybernetickými hrozbami vyplýva, že v krajinách sú pozitívne vnímané aj médiá či mimovládne organizácie, o ktorých sa ľudia domnievajú, že sú dôležité pre demokraciu.

Spojené štáty americké vníma ako hrozbu až 41 percent opýtaných na Slovensku, kým Rusko iba 26 percent. Aj napriek tomuto ukazovateľu podpora EÚ a NATO narástla.

 

"Vo väčšine krajín pozorujeme jasnú preferenciu k Európskej únii aj v otázke hodnôt. S výnimkou Maďarska a Rumunska viac ako 60 percent respondentov v každej krajine sa identifikuje s hodnotami únie," povedala analytička z Globsecu Dominika Hajdu.

 

 

Zaujímavé podľa nej je, že až približne polovica respondentov by však zaradila svoju krajinu na pomyselný stred medzi východom a západom.

 

"Dôvody sú rôzne. Niektorí sa snažia získať to najlepšie z oboch svetov, iní chcú, aby ich krajina bola akýmsi mostom medzi dvoma blokmi," dodala Hajdu.

Stúpa aj podpora Severoatlantickej aliancie (NATO), ktorú vníma pozitívne až sedem z desiatich respondentov. Podľa Daniela Mila z Globsecu si ľudia uvedomujú pri NATO aj záruku vlastnej bezpečnosti.

 

"Aj v krajinách so všeobecne nízkou podporou pre NATO je úloha Aliancie ako garanta mieru a bezpečnosti nesporná," povedal Milo. Podpora vzrástla aj priamo na Slovensku, kde v porovnaní s rokom 2017 stúpla o trinásť percent.

Prieskumy pre organizáciu Globsec uskutočnilo až sedem výskumných agentúr, pričom v každej krajine, ktorá sa zapojila do prieskumu, bola reprezentatívna vzorka väčšia ako tisíc opýtaných.reklama


Zdroj: SITA/netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok