Najmä pre situáciu v iných členských štátoch EÚ však stále platil druhý (zvýšený) stupeň teroristického ohrozenia. Nezaznamenali žiadny prípad vycestovania slovenského občana do konfliktných zón. Vyplýva to z neutajovanej verzie Správy o činnosti SIS za rok 2021.

„Rovnako neboli zaznamenané ani prípady, v ktorých by sa rizikové osoby z týchto zón po svojom návrate do Európy usadili na našom území,“ priblížili. Potrebu vyhodnotenia potenciálnej teroristickej hrozby pre západné krajiny vyvolala ofenzíva hnutia Taliban a následné prevzatie vlády v Afganistane.
Prečítajte si tiež: Slovenská informačná služba odhalila troch ruských špiónov
SR sa vývoj situácie v Afganistane po opätovnom prevzatí moci Talibanom týkal napríklad spojitosti s dlhodobým projektom výcviku viacerých príslušníkov afganskej armády na našom území. „Afganskí piloti a technici boli na konci októbra 2021 presunutí repatriačným letom zo SR do USA,“ podotkli.

SIS zaznamenala na internete videonahrávku zahraničnej neziskovej organizácie Muslim Convert Stories, ktorá kritizovala legislatívne postavenie islamu v SR a údajne diskriminujúce podmienky pri uplatňovaní náboženských práv tu žijúcich moslimov.
„SR bola vo videonahrávke prezentovaná ako krajina, v ktorej sa napriek existencii moslimskej menšiny nenachádza ani jedna mešita a islam nepatrí medzi oficiálne štátom registrované cirkvi a náboženské spoločenstvá,“ uviedla informačná služba vo svojej správe.

Najvyššie riziko pre európske štáty v hodnotenom období naďalej predstavovali samoradikalizovaní individuálni aktéri, islamisti inšpirovaní džihádistickou propagandou, prívrženci medzinárodných teroristických skupín alebo s nimi ideologicky spriaznené osoby pôsobiace v Európe.
„Osobitne organizácie Daesh (tzv. Islamský štát) a taktiež radikalizovaní navrátilci z konfliktných oblastí,“ dodala SIS s tým, že priebežne analyzovala aktivity aj ďalších globálnych teroristických skupín.
Možno vás zaujme: Štát zaplatí Jaroslavovi Haščákovi odškodné!
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.