Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. okt. 2020Klára
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
16.09.2020 13:01 Veda a Technika
Výhody predčili očakávania: Microsoft po dvoch rokoch vylovil dátové servery z morského dna
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.09.2020 13:01 Veda a Technika

Výhody predčili očakávania: Microsoft po dvoch rokoch vylovil dátové servery z morského dnaProjekt Microsoft Natick, ktorého cieľom je preveriť možnosť umiestnenia dátových centier na morské dno, sa začal už v roku 2014.


 

Dlhoročný experiment teraz dospel k svojmu záveru a podľa oficiálnej správy potvrdil životaschopnosť tohto nápadu.

 

Firma začiatkom leta vytiahla svoj kontajner, ktorý bol od roku 2016 umiestnený na dne mora v hĺbke 35 metrov v blízkosti škótskeho súostrovia Orkneje. Nasledujúce mesiace strávila štúdiom dátového centra a vzduchu, ktorý obsahoval. Výsledky nakoniec predčili očakávania.

 

Dátové centrá v podmorskom svete

Jedným z hlavných motívov myšlienky umiestňovať servery na morské dno je zníženie nákladov na chladenie, pretože sú umiestnené v prirodzene chladnejšom prostredí.

 

Okrem ekonomického hľadiska nemožno prehliadať ani ekologický dopad - takmer polovica elektriny potrebná na prevádzku pozemných serverových fariem je využívaná na chladenie hardvéru.

 

 

Experiment tieto predpoklady preukázal, a navyše ukázal že servery umiestnené v podmorskom dátovom centre vykazovali až osemkrát vyššiu spoľahlivosť než tie na súši.

 

Odborníci teraz budú skúmať, čo presne spôsobilo vyššiu mieru spoľahlivosti. Pokiaľ to bude možné, chcú svoje poznatky aplikovať na pozemné serverové farmy.

 

Na súši hrá úlohu rad premenných, ktoré môžu prispievať k zlyhaniu zariadenia. Menovať môžeme napríklad koróziu spôsobenú kyslíkom a vlhkosťou, kolísanie teploty a tlaku, ale aj chyby ľudí, ktorí vymieňajú chybné komponenty.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Microsoft (@microsoft),

 

Ďalšie výhody pod hladinou

K ďalším výhodám patrí vyššia energetická účinnosť, čo je spôsobené zníženou potrebou chladenia. Oblasť Orkneí je zásobovaná stopercentne obnoviteľnou elektrinou zo solárnych a veterných elektrární, ktorá viac než stačila pre prevádzku dátového centra tejto veľkosti pod vodou.

 

Experiment tak ukázal, že flexibilné nasadenie dátových centier v pobrežných oblastiach po celom svete by mohlo byť spôsobom, ako budovať nové pri zachovaní nízkych nákladov na energiu a prevádzku. Tieto centrá by mohli byť bližšie k zákazníkom, čím by sa znížila nutnosť smerovania požiadaviek na centralizované farmy.

 

Microsoft z vyššie uvedených dôvodov považuje podvodné dátové centrá za spoľahlivé, praktické a udržateľne využívajúce energiu.

 

Koncept vníma ako po všetkých stránkach uskutočniteľný: logisticky, ekologicky, ekonomicky i prakticky.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  Youtube MicrosoftNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok